Apelujemy o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych! Padający deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka stwarzają duże zagrożenie zwłaszcza wczesnym rankiem. W takich warunkach, kierujący pojazdem powinien zachować szczególną ostrożność. Dlatego apelujemy do kierujących o zdjęcie nogi z gazu. Zwracamy się również do pieszych i rowerzystów, aby pamiętali o elementach odblaskowych.

Wraz z pogorszeniem pogody, na drogach zrobiło się bardziej niebezpiecznie. Opady deszczu, czy śniegu, a także śliska nawierzchnia i niska temperatura znacznie wydłużają drogę hamowania, co, szczególnie przy dużym natężeniu ruchu, wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Wielu kierowców, ale też pieszych i rowerzystów odzwyczaiło się od trudnych zimowych warunków, często przeceniając swoje możliwości na drodze.

W sobotę, około godziny 22.00 na Drodze Regionalnej doszło do trzech kolizji drogowych. 24-letnia mieszkanka Żor, kierująca pojazdem osobowym marki Opel, jadąc w kierunku Żor, nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze i uderzyła w barierę energochłonną. Droga w tym miejscu była oblodzona. Następnie doszło do drugiej kolizji, gdzie 32-letni mieszkaniec Bielska-Białej, jadąc w stronę Żor, również nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego uderzył w bariery energochłonne. Kolejną kolizję spowodował 31-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju, kierujący bmw.

Pamiętajmy, że jakiekolwiek opady, niezależnie czy jest to śnieg, śnieg z deszczem czy tylko deszcz, sprawiają, że droga jest śliska. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie są w stanie od razu zatrzymać pojazdu. Czas hamowania znacznie się wydłuża i nietrudno o kolizję czy potrącenie. Nieważne czy jedziemy autem, rowerem czy przemieszczamy się pieszo. Pamiętajmy, że zawsze jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi.

Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Niestety, nie wszyscy pamiętają o tym, że gdy temperatura jest na niewielkim plusie albo spada poniżej zera i towarzyszą temu opady śniegu czy deszczu, warunki na jezdni są wyjątkowo zdradliwe i należy jechać wolniej, ostrożniej i rozsądniej.

W czasie opadów śniegu i deszczu ze śniegiem istotna jest widoczność pieszych na drodze dla innych jej użytkowników. Piesi wchodzący na jezdnię muszą przewidywać zachowanie pojazdów na śliskiej, oblodzonej jezdni. Droga zatrzymania pojazdu z całą pewnością ulegnie wydłużeniu i to nawet o kilkanaście, czy kilkadziesiąt metrów!!! Nie wolno o tym nigdy zapomnieć. Zaskoczenie kierowcy przez roztargnionego pieszego bardzo łatwo może doprowadzić do niekontrolowanego poślizgu.

Niebagatelnego znaczenia nabierają również wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe przy naszej odzieży, torbach i plecakach. Dbając o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie elementów odblaskowych, dajemy kierowcom większą szansę na dostrzeżenie naszej sylwetki pośród wielości docierających do jego oczu refleksów świetlnych, szczególnie w deszczowe i mroczne dni. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

  • Uszkodzony samochód osobowy.
  • Pojazd, którego kierujący spowodował kolizję.
  • Uszkodzone bmw.
  • Uszkodzone bmw. Droga Regionalna w Rybniku.
  • Uszkodzony pojazd - fiat. DW 935.
  • Droga Regionalna w Rybniku. Miejsce kolizji drogowych.