Aktualne ceny mieszkań w Rybniku. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Rybniku - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026. 6 123 zł/m² wyniosła mediana cen mieszkań w Rybniku z ostatnich 12 miesięcy. To o 7 zł/m², czyli 0,1%, mniej niż poziom odniesienia z 2025 r. Rynek pozostaje więc blisko ubiegłorocznych cen, ale za ogólną stabilizacją kryją się wyraźne różnice między lokalami deweloperskimi, mieszkaniami używanymi i poszczególnymi częściami miasta. Analizujemy ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie kwoty oczekiwane przez sprzedających w ogłoszeniach.

Redakcja irybnik.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Rybniku: najważniejsze liczby

  • 6 123 zł/m² - mediana ceny mieszkań
  • -0,1% - zmiana wobec średniej z 2025 r. (-7 zł na metrze)
  • 4 806-7 799 zł/m² - w tych widełkach zawierała się połowa wszystkich transakcji
  • 327 500 zł - typowa cena zakupu; typowe mieszkanie miało 53 m²
  • +73% - o tyle podrożał metr od 2019 r. (średnio +8,1% rocznie)
  • rejon Ławczok - najdroższa część miasta w podstawowym zestawieniu: 10 445 zł/m²

Dla kupującego istotna jest zarówno stawka za metr, jak i całkowity budżet. Mediana ceny zakupu pokazuje środek rynku pod względem wydatku na lokal, a przedział cen za metr pozwala zobaczyć, jak szerokie jest zróżnicowanie mieszkań.

Infografika: ceny mieszkań w Rybniku
Infografika: ceny mieszkań w Rybniku

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)7 925
wtórny5 357

7 925 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 5 357 zł/m² na wtórnym. Lokale deweloperskie były o 47,9% droższe w przeliczeniu na metr.

Taka premia może odzwierciedlać nowszy budynek, jego wyposażenie i lokalizację inwestycji. Przy porównywaniu budżetów znaczenie ma również zakres prac potrzebnych przed zamieszkaniem: sama cena zakupu nie wyczerpuje kosztów przygotowania lokalu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)7 213
35-45 m² (małe 2-pok.)5 898
45-55 m² (2-pok.)5 545
55-70 m² (3-pok.)5 925
70-90 m² (duże 3-4 pok.)6 612
90-120 m² (największe)5 454

7 213 zł/m² kosztowały mieszkania o powierzchni 25-35 m², a 5 454 zł/m² lokale z przedziału 90-120 m². Mały metraż może oznaczać niższą cenę całego mieszkania, mimo wyższej stawki jednostkowej. To ułatwia dostęp do tego segmentu kupującym z ograniczonym budżetem i może wspierać popyt.

Zależność nie jest jednak liniowa: segment 70-90 m² osiągał 6 612 zł/m². Wykres pokazuje więc rynek zróżnicowany, a nie prosty spadek ceny wraz ze wzrostem powierzchni.

Ceny wg metrażu - Rybnik
Ceny wg metrażu - Rybnik

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

10 445 zł/m² wyniosła mediana w rejonie Ławczok, liderze podstawowego zestawienia. 3 670 zł/m² odnotowano w rejonie Osiedle Korfantego, na przeciwnym biegunie cenowym. Różnica sięgała 185%.

Rejonzł/m²
Ławczok10 445
Okrzeszyniec7 762
Meksyk7 553 *
Maroko-Nowiny7 425
Strąkowiec6 848
Smolna5 850
Śródmieście5 828
Osiedle Dolne5 545
Maroko5 142
Osiedle 1000-lecia4 820
Osiedle Morcinka4 563
Osiedle Południe3 976

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Położenie mieszkania warto rozpatrywać razem z rodzajem zabudowy. Wyższa stawka w danym rejonie może wiązać się z udziałem nowych lokali, a nie wyłącznie z premią za adres.

Mapa cen mieszkań - Rybnik
Mapa cen mieszkań - Rybnik

Ceny wg części miasta - Rybnik
Ceny wg części miasta - Rybnik

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz transakcji wskazuje, że do ulic z najczęstszymi zmianami właściciela należały:

  • ul. Niedobczycka - mediana 9 847 zł/m²
  • ul. Na Okrzeszyńcu - mediana 7 749 zł/m²
  • ul. Chabrowa - mediana 5 682 zł/m²

Wśród ulic o żywym obrocie 9 847 zł/m², czyli najwyższą stawkę, osiągała ul. Niedobczycka. Przy ul. Osiedle Południe było to 4 385 zł/m². Różnica wynosiła 5 462 zł na metrze, pokazując skalę rozpiętości cen wewnątrz miasta.

Codziennie nowe informacje z Rybnika publikujemy na irybnik.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na irybnik.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 327 500 zł z rynku wtórnego trzeba uwzględnić również koszty okołozakupowe. 2% PCC oznacza około 6 550 zł podatku, którego nie zapłacą osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.

Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 2 558 zł z VAT, przy czym stawki są negocjowalne. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Rozróżnienie tych kosztów pomaga porównywać faktyczny budżet zakupu, nie tylko kwotę widniejącą w umowie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje, o ile wzrosły ceny w dłuższym okresie: od 3 539 zł/m² w 2019 r. do 6 123 zł/m² obecnie. Oznacza to 73% wzrostu, przy średniorocznym tempie 8,1%. Dzisiejsza stabilizacja następuje zatem na poziomie wyraźnie wyższym niż na początku obserwacji.

Trend cen - Rybnik
Trend cen - Rybnik

Rybnik na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 810 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. Rybnik pozostaje o 687 zł/m² tańszy od tego poziomu. Najbliższe miasta pokazują jednak, że regionalny rynek nie ma jednolitej skali cen.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Rybnik-6 123-
Czerwionka-Leszczyny11 km4 519-26,2%
Żory13 km7 800+27,4%
Jastrzębie-Zdrój17 km4 309-29,6%
Gliwice22 km6 507+6,3%

W mieście Czerwionka-Leszczyny, oddalonym o 11 km, metr kosztował o 1 604 zł mniej, czyli o 26,2%. Dla kupującego różnice cenowe mają znaczenie w połączeniu z kosztami i czasem dojazdów.

Komentarz analityczny

7 zł/m² spadku, czyli 0,1%, oznacza w Rybniku stabilizację względem poziomu odniesienia z 2025 r. To inny obraz niż długookresowy wzrost o 73% od 2019 r. Rynek utrzymuje osiągnięty poziom cen, ale nie kontynuuje wcześniejszego średniorocznego tempa 8,1%.

Na największych rynkach również odnotowano niewielkie zmiany: w II kwartale 2026 r. nowe mieszkania kosztowały średnio 14 444 zł/m², o 0,6% więcej rok do roku, a używane 13 657 zł/m², o 0,7% więcej (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalna stabilizacja wpisuje się więc w obraz niewielkiej dynamiki cen, choć Rybnik pozostaje odrębnym rynkiem.

3,75% wynosiła stopa referencyjna po wrześniowej decyzji RPP (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych osiągnęło 6,07% w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępny budżet kupujących, również w mniejszych miastach, ale wpływ na ceny zależy od dostępności mieszkań.

Co dalej z cenami? Jeśli poprawa dostępności kredytu przełoży się na popyt przewyższający podaż, może pojawić się presja wzrostowa. Jeśli oferta będzie odpowiadać zainteresowaniu kupujących, stabilizacja może się utrzymać. Twardych prognoz nie stawiamy: odpowiedź na pytanie, czy ceny wzrosną, czy spadną, zależy od lokalnej równowagi popytu i podaży.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Rybniku?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 6 123 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 4 806-7 799 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Rybniku rosną, czy spadają?

Pozostają stabilne: mediana jest o 7 zł/m², czyli 0,1%, niższa od poziomu odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W podstawowym zestawieniu najwyższą medianę ma rejon Ławczok: 10 445 zł/m². Najniższą ma rejon Osiedle Korfantego: 3 670 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Rybniku?

Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 7 213 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² jest to 5 898 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 7 925 zł/m² i 5 357 zł/m². Rynek pierwotny jest o 47,9% droższy.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 444 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 stycznia 2026 do 11 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (151 transakcji) i wtórny (293); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-09-11; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły