Za nami pierwsza edycja Dnia Środowiska, który w naszej bibliotece zorganizowaliśmy 5 czerwca. Wydarzenie współorganizowaliśmy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku.

Rybnickie „Wodociągi” zainaugurowały przedpołudniowy cykl spotkań i warsztatów dla szkół i przedszkoli, a podczas otwarcia przedstawiciele PWiK opowiadali o wodzie płynącej z rybnickich kranów i zachęcali do jej picia. Po południu odwiedził nas gość specjalny – Beata Pawlikowska.

W ramach Dnia Środowiska zorganizowaliśmy warsztaty i wykłady zarówno dla dzieci przedszkolnych, jak i uczniów rybnickich szkół. Najstarsi wysłuchali wykładu dr Katarzyny Brukało „Co potrafi H2O?”. Młodsi bawili się z animatorem „Hapi Hapi”, a wspólnie z Agnieszką Blazy i Magdaleną Biedrończyk z „Tu Czytamy” wzięli udział w kreatywnych warsztatach „Uratuj Ziemię!”, których tematem było dbanie o środowisko, a celem pobudzenie ciekawości czytelniczej i poszerzenie wiedzy na temat ekologii.

Za sprawą Jacka Klucznioka z Przystani Kajakowo-Rowerowej „Aktywni”, znanej z organizowanej od lat akcji „Wielkie sprzątanie Rudy”, nasi młodzi goście dowiedzieli się o turystyce kajakowej i zasadach bezpieczeństwa na rzekach. Z kolei przedstawiciele rybnickiego Nadleśnictwa opowiedzieli o ekosystemie, florze i faunie okolicznych lasów oraz odpowiedzialnym zachowaniu w lesie.

Na koniec wszyscy otrzymali sadzonki sosen – prezent od Nadleśnictwa Rybnik.

Gościem specjalnym Dnia Środowiska była Beata Pawlikowska. Rozmowa z tą pisarką, dziennikarką, podróżniczką i autorką książek motywacyjnych, podróżniczych, kulinarnych i językowych przyciągnęła prawdziwe tłumy naszych czytelników, którzy przed spotkaniem i tuż po nim mogli kupić książki i otrzymać autograf pisarki.

Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki współpracy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku oraz we wsparciu programu StratKIT+.