W dniach 26 – 28 maja na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się IV Raciborski Festiwal Gamingowy. To niezwykłe wydarzenie przyciąga rokrocznie do Raciborza miłośników rywalizacji e-sportowej, gier wideo oraz sprzętu elektronicznego pozwalającego w nie grać. Głównym elementem wydarzenia są rozgrywki gamingowe 5-osobowych drużyn w najpopularniejsze e-sportowe tytuły takie jak: League of Legends, czy Counter-Strike: Global Offensive.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Pozytywnie Nakręceni, Kawiarenka Gamingowa KABLOWNIA, oraz Ostrog.net.

W rywalizacji bierze udział ponad 350 zawodników podzielonych na zespoły, którzy przybywają na te zawody z całego kraju, jak i również z sąsiedniej Republiki Czeskiej. Zmagania odbywają się
w trybie turniejowym, gdzie pojedynki między drużynami wyłaniają najlepsze, które następnie walczą ze sobą w ćwierć i pół finałach. Natomiast ostatni dzień festiwalu jest dniem pojedynków finałowych. Gra jest warta świeczki, gdyż planowana pula nagród dla uczestników to ponad 40.000,00 złotych w sprzęcie gamingowym oraz akcesoriach dla graczy.

Zmagania e-sportowców przyciągają nie tylko graczy określonych, popularnych tytułów ale również miłośników wszystkich gier wideo i sprzętu. Dodatkowymi atrakcjami są mikro-turnieje w popularną FIFĘ, czy zmagania w gry zręcznościowe takie jak np. Tekken, czy Injustice. Wydarzenie odwiedza całe spektrum miejscowych i przyjezdnych: od paroletnich dzieci, do dorosłych ludzi, którzy swoją przygodę z grami rozpoczynali na sprzęcie, który teraz uważany jest za zabytkowy. To właśnie dla nich, jednym z ciekawszych elementów wydarzenia jest RETRO-SFERA, wystawa starych komputerów i konsol z lat 80 i 90, na których wielu z nich grywało jako dziecko, w swoje pierwsze gry. Wraz z miłośnikami gier na Festiwal przybywają ich rodziny. Poprzednia edycja zgromadziła ponad 2500 osób, wpisując się na eventową mapę południa Polski. 

Jednak Raciborski Festiwal Gamingowy to nie tylko rozrywka. Świat rozrywki cybernetycznej nieodzownie rozwija się w raz z całą strefą informatyczną, stając się rozrywką głównie ludzi młodych. Dlatego w czasie Festiwalu prowadzone są zajęcia promujące zrównoważone i odpowiedzialne korzystanie z gier, zwłaszcza tych w sieciowych oraz cyberbezpieczeństwo. W tym roku Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Centrum Cyberbezpieczeństwa – Państwowa jednostka, która zajmuje się ochroną przed zagrożeniami sieciowymi. Jego przedstawiciele pierwszego dnia poprowadzą konferencję z zakresu cyberbezpieczeństwa firm i instytucji, a następnie prelekcje o bezpieczeństwie w sieci.

Z tego też względu, wydarzenie jest wspierane przez lokalne władze i polityków: Wiceministra Sprawiedliwości, Konsul Generalną RP w Ostravie, Starostę Raciborskiego, Prezydenta Miasta Racibórz, którzy objęli wydarzenie swoim patronatem i wsparciem. Dodatkowo, od strony biznesowej, w wydarzeni udział wezmą marki: Komputronik Biznes, California Access – producent sprzętu gamingowego oraz Keywords Studio – testerzy gier video. Festiwal gamingowy to również strefy rozszerzonej rzeczywistości, strefa gier planszowych, pokazy cospleyerów, ciekawe prelekcje, a także wieczorny koncert. Wydarzenie ma niezwykły i unikatowy charakter w skali regionu. Obejmuje tematykę prężnie rozwijającego się przemysły rozrywek wirtualnych i co roku stanowi niezwykłe przeżycie dla rzeszy osób, pozwalając rozwijać pasje oraz nawiązywać nowe kontakty i znajomości. W tym roku, dzięki rozszerzeniu o aspekt biznesowy, stanowić będzie również spotkanie podmiotów branżowych, zajmujących się na co dzień w sosom biznesowy sprawami informatycznymi oraz rynkiem gier wideo.

Kontakt:

Organizator: Jarosław Wałęga: 602-242-769, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Media: Katarzyna Hordejuk: 508-052-596, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejsce realizacji:

Zamek Piastowski w Raciborzu, ul. Zamkowa 2, 47-400 Racibórz.

26 – 28 maja 2023 roku.