Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rybnik

Markowa czy tania odzież robocza? Co wybrać?

Wielu pracodawców zobowiązanych jest dostarczać swoim pracownikom odzież roboczą. Dzieje się tak ze względu na szkodliwe warunki pracy, przez której pracownik musi być odpowiednio zabezpieczony. Do dostarczania odzieży roboczej pracodawca będzie również zobowiązany, jeśli istnieje ryzyko, że w czasie wykonywania obowiązków odzież prywatna pracownika może ulec zniszczeniu. Pozostaje pytanie, jaką odzież roboczą wybrać? Markową czy tanią?

Tanie nie znaczy złe

Tania odzież robocza to niekoniecznie ubrania z drugiej ręki, czyli używane. W powszechnym rozumieniu przyjęło się, że "tania odzież" to odzież używana, tymczasem nie zawsze tak będzie w przypadku odzieży roboczej. Często bowiem producenci proponują firmom odzież ochronną w ilościach hurtowych, przez co jej cena jednostkowa znacznie spada. Tania odzież zwykle nie jest najlepszej jakości, jednak nie oznacza to, że będzie ona zawsze złym wyborem. Wszystko zależy bowiem od polityki firmy. Niektóre stawiają na ubrania, które pracownik będzie używał jedynie kilka miesięcy, po czym zostaną one wymienione na nowe. Jeśli w międzyczasie pracownik zrezygnuje z wykonywania pracy, to jego ubrania zostaną zutylizowane, a nie przekazane kolejnemu pracownikowi. Tania odzież ochronna ma taką zaletę, że nie kosztuje wiele. Z tego też powodu można ją częściej wymieniać, co na ogół odpowiada pracownikom.

Markowa, droższa odzież

Markowa odzież ochronna jest zwykle stosunkowo droga, jednak wykonana jest z dobrej jakości materiałów. Co więcej, często firmy mają możliwość spersonalizowania odzieży, dodając do niej na przykład własne logo czy nazwę firmy. Dzięki temu pracownik noszący robocze spodnie, koszulkę czy kurtkę jest widoczny z daleka i od razu widać, jaką markę reprezentuje. Spersonalizowana odzież robocza i ochronna może więc stanowić reklamę firmy, a więc pracodawca może połączyć swój obowiązek z dodatkowymi korzyściami. Z markowej odzieży roboczej korzystają głównie firmy, których pracownicy wychodzą "na zewnątrz". Będą to na przykład kurierzy, pracownicy restauracji czy budowlańcy. Warto jednak pamiętać, że jej zamówienie wiąże się z koniecznością poniesienia stosunkowo dużych kosztów.

Sprawdź odzież dostępną w hurtowni BHP Nawigator - wejdź na stronę https://www.bhpnawigator.com.pl/ i poznaj asortyment

Co wybrać?

Pozostaje kwestia, czy lepiej postawić na tanią odzież roboczą, czy lepiej wybrać markowe ubrania dla pracowników? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, a także możliwości firmy. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach odzież ochronna musi spełniać określone kryteria, zatem nie pełni ona roli tylko i wyłącznie odzieży ozdobnej. Ma to miejsce na przykład w kontekście pracowników, którzy na co dzień mają do czynienia z substancjami niebezpiecznymi. Muszą oni posiadać ubrania ochronne odpowiedniej jakości - to właśnie jakość, a nie dodatkowe logo będzie tutaj priorytetem. Ostatecznie nadrzędną rolą odzieży ochronnej jest odpowiednia protekcja pracowników. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na odzież markową, która jest zgodna z wszelkimi standardami, to naprawdę warto w nią zainwestować.