Oszuści dzwonią jako wnuczek lub policjant - rybniccy policjanci apelują

Rybniccy funkcjonariusze interweniowali po zgłoszeniu próby wyłudzenia pieniędzy. Akcja dotyczyła rozmów telefonicznych, w których sprawcy podszywali się pod członków rodziny i osoby z instytucji.
Rybniccy policjanci otrzymali informację o próbie wyłudzenia pieniędzy. Według zgłoszenia schemat działania był typowy - rozmówca przedstawiał się jako „wnuczek”, „policjant”, „prokurator”, „urzędnik” lub „pracownik banku” i namawiał do wykonania poleceń rzekomo mających zabezpieczyć środki.
Policja opisuje mechanikę oszustwa: manipulacja i zastraszanie mają skłonić ofiarę do przekazania gotówki lub podania danych do logowania, które następnie trafiają w ręce sprawców. Funkcjonariusze przypominają, że ofiarami często padają osoby starsze i osoby pozostające pod opieką innych.
Komenda Miejska Policji w Rybniku przypomina zasady bezpieczeństwa. Policjanci ostrzegają - prawdziwi stróże prawa nigdy nie proszą o przekazanie gotówki czy danych do logowania. W komunikacie podkreślono, że funkcjonariusze nie pytają przez telefon o posiadane pieniądze.
W przypadku podejrzanej rozmowy policja zaleca natychmiastowe rozłączenie się i kontakt z numerem alarmowym 112. Jeżeli doszło do przelania pieniędzy albo ujawnienia danych do logowania, trzeba jak najszybciej skontaktować się z Policją oraz bankiem - szybka reakcja daje szansę na zablokowanie lub cofnięcie transakcji.
Rybniccy policjanci apelują do rodzin i opiekunów osób starszych, aby rozmawiać z bliskimi o sposobach działania oszustów i ostrzegać przed przekazywaniem pieniędzy na polecenie przez telefon.
na podstawie: Policja Rybnik.
![]()
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] Barycz Sułów – ROW 1964 Rybnik 4:0. Po przerwie gospodarze rozstrzygnęli mecz w Betclic 3. Lidze Grupa 3 (Grupa III)](/images/mecz/thumbnails/barycz-sulow-row-1964-rybnik-22082026-40.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Barycz Sułów – ROW 1964 Rybnik 4:0. Po przerwie gospodarze rozstrzygnęli mecz w Betclic 3. Lidze Grupa 3 (Grupa III)

Japonia bez przewodnika. Monika Weissmann opowie o codzienności

Nowy radiowóz dla Gaszowic. Trzy gminy wsparły zakup Kia Sportage

Z księgowości do literatury. Rybniczanin opisał losy trzech pokoleń

Upiór wychodzi z „Dziadów” i trafia na wystawę w Rybniku

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Awaria magistrali obniży ciśnienie wody w kilku częściach Czerwionki-Leszczyn

Od Zameczku po „PET ART”. Górnicze spotkanie w Łukowie Śląskim

Nowy żłobek w Rybniku już działa. Są jeszcze wolne miejsca

PSZOK przy Sportowej w Rybniku znów działa po awarii wagi

Nowa droga w Niewiadomiu nabiera kształtu. Są już dolne warstwy jezdni

Vinyl Swap wraca do Rybnika - przed nami 94. giełda muzycznych skarbów

Szkoła w Rybniku przechodzi wielką modernizację. Koszt to 3,2 mln zł

Seniorzy ze Szczerbic spotkali się przy wspólnym stole. Były rozmowy i życzenia
Przydatne dane teleadresowe
- Filia nr 4 Biblioteki w Rybniku - Paruszowiec: kontakt, karta, godziny
- Filia nr 3 Biblioteki Publicznej w Rybniku - kontakt, karta, wypożyczenia
- Parafia św. Wawrzyńca w Rybniku - kontakt, msze, sakramenty
- Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku - msze, kancelaria, sakramenty
- Śląski Ośrodek Adopcyjny w Katowicach Oddział w Rybniku - procedura adopcyjna i wsparcie dla rodzin
- Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku Boguszowicach - historia, kościół, grupy parafialne
