Ośrodek rehabilitacji dzieci zyska nową elewację i instalację fotowoltaiczną

W Rybniku rozpoczyna się kolejny etap modernizacji Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzieci przy ul. ks. Henryka Jośki. Prace zmienią fasadę budynku, dach i stolarkę okienną, a do tego pojawi się instalacja słoneczna na potrzeby własne ośrodka. Wnętrza już otrzymały nowy sprzęt i kolorystykę — teraz miasto inwestuje w poprawę wyglądu i efektywność energetyczną.
- Prace przy ul. ks. Henryka Jośki w Rybniku
- Modernizacje we wnętrzach Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzieci
- Finansowanie i harmonogram
Prace przy ul. ks. Henryka Jośki w Rybniku
Budynek o jednoipółkondygnacyjnej strukturze zostanie objęty termomodernizacją — ocieplone zostaną ściany zewnętrzne, przebudowany dach i wymieniona stolarka okienna. Na dachu pojawi się instalacja fotowoltaiczna, która ma produkować energię elektryczną wykorzystywaną bezpośrednio przez ośrodek.
Modernizacje we wnętrzach Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzieci
W ostatnich miesiącach w salach terapeutycznych i w sali gimnastycznej pojawiły się nowe wykładziny oraz sprzęt rehabilitacyjny. Powstała też sala doświadczania świata i inne pomieszczenia zaprojektowane tak, by były przyjazne dla dzieci. Ośrodek zapewnia bezpłatne diagnozowanie i terapię prowadzone przez lekarzy, psychologów, logopedów, rehabilitantów i pedagogów — w ubiegłym roku wsparcie otrzymało ponad 6 tysięcy małych pacjentów.
Finansowanie i harmonogram
Koszt inwestycji to ponad 3 mln zł, a zakończenie prac zaplanowano na 30 stycznia 2026 roku. Działania są realizowane w ramach zadań: „Termomodernizacja placówek edukacyjnych na terenie miasta Rybnika” oraz „Budowa mikroinstalacji fotowoltaicznych dla obiektów użyteczności publicznej na terenie miasta Rybnika”.
“Część tych prac to efekty budżetu obywatelskiego, a część została sfinansowana dzięki sprawnemu zarzadzaniu dyrektora tej placówki. Teraz pora na to by zadbać o ekologiczne rozwiązania i estetyczny wygląd ośrodka na zewnątrz.”
— Arkadiusz Marcol, prezydent
na podstawie: Urząd Miasta w Rybniku.
Autor: krystian

