W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, mieszkańcy Rybnika i Gliwic będą mogli korzystać z regularnych połączeń kolejowych pomiędzy tymi miastami. Nowe połączenia mają na celu ułatwienie codziennych dojazdów do pracy, szkół oraz uczelni wyższych.
- Uruchomienie 8 nowych pociągów (4 par) dziennie.
- Planowane rozszerzenie oferty do 18 pociągów (9 par) od 1 września.
- Współpraca Województwa Śląskiego, Miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
- Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie ok. 3,5 mln zł.
Nowe połączenia kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami będą dostępne od 9 czerwca. Koleje Śląskie wprowadzą 8 nowych pociągów (4 pary) na dobę, co z pewnością ucieszy mieszkańców obu miast. Dodatkowo, od 1 września, oferta zostanie rozszerzona do 18 pociągów (9 par) dziennie, co znacząco poprawi komfort podróżowania.
Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, zaznaczył, że uruchomienie nowych połączeń było długo oczekiwane przez mieszkańców. „Mieszkańcy Rybnika od dawna zabiegali o bezpośrednie kolejowe połączenie z Gliwicami. Cieszę się, że udało się doprowadzić ten temat do szczęśliwego finału” – powiedział Kuczera. Dodał również, że według danych GUS, blisko 1400 osób z Rybnika dojeżdża do pracy w Gliwicach, a około 300 osób z Gliwic do Rybnika. Nowe połączenia ułatwią także dojazd studentom oraz pacjentom gliwickiego Centrum Onkologii.
Marszałek województwa, Wojciech Saługa, podkreślił znaczenie nowych połączeń dla lokalnych społeczności oraz dla Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach. „Regularne połączenie kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami jest niezwykle ważne dla lokalnych społeczności obu miast i gmin ościennych. Choćby ze względu na dojazdy pracowników do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach, a to miasto warto przypomnieć, jest przecież bardzo ważnym ośrodkiem akademickim w regionie” – skomentował Saługa.
Radny Sejmiku, Grzegorz Wolnik, który składał w tej sprawie interpelację, zauważył, że odnowienie linii kolejowej nie będzie bardzo skomplikowane. „Odnowienie tej linii kolejowej nie będzie bardzo skomplikowane, ponieważ na tym odcinku ruch pociągowy się odbywa, tyle że weekendowo. Koleje Śląskie mają też dobry argument, ponieważ nie ma ruchu kołowego na tej trasie, więc mogą mieć duże napełnienia pociągów. To jest dobry czas, aby to połączenie kolejowe przywrócić. Skorzystają też na tym mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, gdzie powstaje centrum przesiadkowe i Knurowa, który na mapie tego połączenia odgrywa przecież bardzo ważną rolę” – dodał Wolnik.
Warto również wspomnieć, że pociągi będą obsługiwać stacje i przystanki pośrednie, takie jak Rybnik Paruszowiec, Leszczyny, Knurów oraz Przyszowice. W okresie wakacyjnym liczba pociągów będzie mniejsza ze względu na prowadzone prace torowe, jednak pełna oferta będzie dostępna od września.
Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie około 3,5 miliona złotych. Współpraca Województwa Śląskiego, Miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pozwoli na realizację tego przedsięwzięcia, które ma ogromne znaczenie dla mieszkańców regionu.
Na podstawie: Urząd Miasta w Rybniku