25 września o godz. 17:30 o książce „Miasto dla kobiet” porozmawiamy z rybniczankami. Czy Rybnik jest miastem dla kobiet?
Leslie Kern opisuje nie tylko paradoksy architektoniczne, ale i to, jak kobiety doświadczają miasta, uważnie tropi ważne i konieczne zmiany, które potrafią otworzyć miasto na wszystkich jego mieszkańców. Czy Park Kulturowy mógłby być taką zmianą?
Warto zdać sobie sprawę z faktu, że miasta projektowali i budowali mężczyźni. Bezwiednie tworzyli infrastrukturę, która odpowiadała przede wszystkim ich potrzebom i ... wymiarom. Dowodem mogą być techniczne normy, w których zakodowana jest domyślnie płeć męska. Pozornie neutralne przepisy dotyczące na przykład ochrony przed działaniem wiatru uwzględniają statystyczną osobę… o posturze przeciętnego dorosłego mężczyzny.
Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Tkacz-Janik, członkini Zespołu Zadaniowego do spraw utworzenia Parku Kulturowego Centrum Starego Rybnika.
Gościnie:
Karolina Sznajder, rybniczanka, jest projektantką z dzielnicy Maroko-Nowiny. Na co dzień współprowadzi biuro architektoniczne 6a architects w Londynie, gdzie w interdyscyplinarnych zespołach realizuje projekty dla instytucji kultury i sztuki, adaptacje istniejących budynków, wdrażające zasady gospodarki zamkniętego obiegu oraz zrównoważone projekty mieszkaniowe.
Aleksandra Klich, rybniczanka, dziennikarka, autorka książek, związana przez lata z Gazetą Wyborczą, do 2022 roku naczelna Wysokich Obcasów. Autorka książek: „Brat Karol, Siostra Wanda”, „Bez mitów. Portrety ze Śląska”, „Cały ten Kutz. Biografia niepokorna”, „Świat musi mieć sens”, „Artur Rojek. Inaczej”.
Biblioteka Główna
25 września
godz. 17:30