Jak wybrać najwłaściwszą urnę pogrzebową?

Pochówek kremacyjny cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób żyjących prosi o spopielenie zwłok po śmierci. Prochy umieszczane są w urnie, która podczas uroczystości pogrzebowej jest składana w grobie lub kolumbarium. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni model urny? Skorzystaj z poniższych podpowiedzi, które z pewnością ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Jakie rodzaje urn pogrzebowych można wyróżnić?

Urna pogrzebowa powinna być solidna, a zarazem elegancka. Jej zakup jest uzależniony od posiadanego budżetu. W sprzedaży znajdują się zarówno niedrogie, jak i luksusowe modele za kilka tysięcy złotych. Na cenę wpływa rodzaj urny, ponieważ może być ono wykonane z wielu różnych materiałów.

1. Urny drewniane - w zdecydowanej większości przypadków są one wykonywane z drewna dębowego lub sosnowego. Można spotkać się z urnami matowymi lub lakierowanymi. Dobrze, jeśli powierzchnia została zaimpregnowana, ponieważ czyni ją to trwalszą i mniej podatną na negatywne działanie czynników otoczenia.

2. Urny metalowe - to propozycja dla tych, którzy cenią sobie nowoczesny design. Konstrukcje metalowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej, więc wybór zależy od indywidualnych preferencji. Zwykle są one mocne i odporne na zniszczenia. Kosztują o wiele mniej niż odpowiedniki kamienne czy drewniane, co z pewnością usatysfakcjonuje osoby z ograniczonym budżetem.

3. Urny kamienne - uchodzą za wyjątkowo ekskluzywne. Prezentują się niezwykle gustownie, a zarazem dostojnie. Są wytrzymałe, ciężkie i odporne na czynniki zewnętrzne. Przez długie lata pozostają w nienagannym stanie. Największym minusem jest wysoka cena. Nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.

4. Urny kompozytowe - to modele wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Oczywiście, powstają one wyłącznie z certyfikowanych materiałów, które spełniają rygorystyczne normy i standardy. Są niedrogie, a jednocześnie dość trwałe, więc nie trzeba obawiać się przedwczesnych uszkodzeń.

5. Urny ceramiczne - wykonywane są z wypalonej gliny. Konstrukcje o fantazyjnych kształtach zachwycą nawet najbardziej wymagających. Bez trudu można znaleźć model w kształcie dekoracyjnego wazonu czy serca. Wiąże się to z relatywnie wysoką ceną zakupu.

Mniejszym zainteresowaniem cieszą się urny stalowe, miedziane, mosiężne czy z brązu, jednak warto wiedzieć o ich istnieniu. Wybierając odpowiedni model należy zwrócić uwagę na kształt, rozmiar, uchwyty, dodatkowe zdobienia czy symbole.

Zakład Pogrzebowy Styx, działający od wielu lat w Rybniku i okolicach, w swojej ofercie posiada duży asortyment urn pogrzebowych. Różnią się one od siebie zarówno materiałem, z jakiego zostały wykonane, jak i ceną. Wybór odpowiedniej urny zawsze jest poprzedzony rozmową z rodziną zmarłego tak, aby poznać jej oczekiwania.