Sos czy oliwa - co wybrać do pizzy

Według włoskiej tradycji pizzy nigdy nie jada się z sosami. Przeważnie sam placek uzupełniony warzywami i podamy tak, jak przyrządził go kucharz, powinien w zupełności wystarczyć. Jednak sami często nie wyobrażamy sobie, by nie dodać ulubionego sosu czy oliwy do pizzy na dowóz. Co zatem z tego wybrać?

Rodzaje sosów do pizzy

Kiedy zamawiamy pizzę do domu z pizzerii zawsze mamy do wyboru kilka sosów, które mogą zostać nam dostarczone. Czasami zdarza się, że są one dodawane darmowo do każdego zamówienia, a czasami musimy je sami zamówić. Sprawdźmy zatem, jakie przeważnie sosy można dostać:

  • Sos pomidorowy - klasyka. Mamy go już na samej pizzy, ale kto powiedział, że nie można go jeszcze dodać do placka. Niejedna nocna pizzeria Slice of Heaven dodaje do niej własną mieszankę ziół, dzięki czemu dodatek staje się jeszcze pyszniejszy.
  • Sos ostry - przeważnie jest to sos pomidorowy w wersji na ostro. Dodaje się do niego kilka papryczek, by smak stał się bardziej wyrazisty.
  • Sos czosnkowy - po pomidorowym jest najczęściej spotykany w lokalach. Tworzy się go na bazie jogurtu z majonezem, czosnkiem i ziołami.
  • Sos BBQ - oryginalnie był wykorzystywany do potraw z grilla, obecnie wykorzystuje się go do wielu innych dań, jak choćby pizza na zamówienie. Dzięki temu nadajemy jej innego, ale równie świetnego smaku.

Oliwa idealna do pizzy

Trzeba jednak przyznać, że poza sosami, coraz częściej zdarza się, że pizzeria oferuje różnego rodzaju oliwy smakowe. Jest to ciekawy dodatek, który może podkręcić smak pizzy, a jednocześnie nie zaburza jej prawdziwego smaku. Przeważnie trafiamy na:

  • Oliwę czosnkową - do oliwy dodaje się świeży czosnek oraz aromatyczne zioła.
  • Oliwę pikantna - do oliwy dodaje się ostre papryczki oraz zioła.

Co bardziej pasuje do pizzy - oliwa czy sos?

Trudno powiedzieć, z czym pizza na dowóz będzie bardziej smakować. Zarówno jedna, jak i druga opcja ma bowiem swoich zwolenników i przeciwników. Warto samemu sprawdzić obie opcje, a potem zdecydować, co będziemy dodawać do swojego zamówienia na pizzę.

Jeśli jednak nie wiesz, co wybrać do konkretnej pizzy, poniżej przedstawiamy kilka rad:

  • Sos pomidorowy, czyli klasyka

Ma łagodny smak, dzięki czemu pasuje niemal do każdej pizzy. Odpowiednio doprawiony będzie wspaniałym uzupełnieniem szczególnie przy pizzach z ostrymi dodatkami.

  • Sos czosnkowy do wszystkiego

Pozostaje jedynie pytanie: sos czy oliwa. W przypadku gdy na pizzy mamy wiele dodatków, świetnie sprawdza się sos. Zwłaszcza taki gęsty, kremowy. W innej sytuacji warto skorzystać z oliwy.

  • Sos ostry - wyrazistszy smak

Jeśli przepadamy za wyrazistym smakiem, zdecydowanie powinniśmy sprawdzić ostry sos. Pikantny, lekko palący w gardle świetnie pasuje do łagodnych pizz.

  • Aromatyczna oliwa

Przeważnie zastanawiamy się, do czego może pasować oliwa. Szczególnie przydaje się ona w przypadku pizzy na zamówienie ze świeżymi dodatkami. Dobrze komponuje się z mozzarellą, bazylią, rukolą, pomidorkami czy parmezanem.

Gdy już wiemy, jakie połączenia są najlepsze, pozostaje nam wybrać pizzę i złożyć zamówienie w ulubionej pizzerii.