Wentylacja mechaniczna - czy warto w nią inwestować

Podczas budowy swojego własnego domu często zastanawiamy się nad tym czy nie zainwestować w instalację mechaniczną, czyli rekuperację. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie w naszym kraju. Często decydujemy się na rekuperację w przypadku nowoczesnego budownictwa. Dzięki niej otrzymujemy stały dostęp do świeżego oraz przefiltrowanego powietrza. Dodatkowo możemy je ogrzać. Nie ma więc konieczności otwierania okien lub robienia przeciągów. W ten sposób oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie.

Zobacz szczegółowe informację na https://geobud.pl/rekuperacja.html.

Inwestorzy muszą pamiętać o tym, że bardzo ważna jest prawidłowa wentylacja budynku. Kiedyś nie zwracano na to większej uwagi, przez co domy były nieszczelne. Miały więc one naturalną wentylację grawitacyjną. Obecnie często wentylacja grawitacyjna nie ma warunków do prawidłowej pracy, dlatego ciekawym rozwiązaniem jest rekuperacja.

Jeżeli w domu wentylacji nie ma lub nie działa ona prawidłowo, mieszkańcy są narażeni na zaduch. Można to zauważyć poprzez skropliny na szybach lub pleść oraz grzyby, które pojawiają się na ścianach. Zabrudzone powietrze może prowadzić także do złego samopoczucia, regularnych bólów głowy, kataru, trudności z oddychaniem, alergii czy nawet możliwości wystąpienia nowotworu.

Dlaczego warto mieć wentylację mechaniczną?

Rekuperator przede wszystkim ogranicza straty ciepła. Pozwala on na dostęp do świeżego oraz przefiltrowanego powietrza oraz na odzysk ciepła ze strumienia wywiewanego. Taka wentylacja świetnie działa bez względu na porę roku czy panujące na zewnątrz warunku atmosferyczne. Wymiana powietrza zachodzi zawsze w równych ilościach, dzięki czemu nie wywołujemy dyskomfortu wentylacyjnego.

Inwestując w rekuperację gwarantujemy oszczędność na rachunkach za ogrzewanie. Te mogą osiągać nawet 40%! Instalacja ta bez problemu sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. W chłodniejsze dni otrzymujemy ciepłe powietrze, natomiast w lato schłodzone.

Rekuperacja pozwala także na filtrowanie nawiewanego powietrza. Jakość powietrza jest tak naprawdę coraz gorsza, szczególnie z okresie jesienno-zimowym. Mamy wtedy do czynienia ze smogiem. Takie zanieczyszczenia wpływają na powstawanie wielu chorób układu oddechowego czy układu krążenia. Szkodliwe substancje przedostają się do wnętrza budynku. W rekuperatorze jednak znajdują się filtry, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza nawiewanego. Potrafią one zatrzymywać kurz, pyły oraz owady.

Intensywność pracy naszej rekuperacji możemy dostosować do potrzeb mieszkańców domu. Bardzo często programuje się ją za pomocą sterownika. Dzięki temu możemy wyłączać system, kiedy nikogo nie ma w domu. Dodatkowo, jeśli w naszym budynku przebywa więcej osób niż zawsze, możemy zwiększyć intensywność działania rekuperacji. W ten sposób zagwarantujemy wszystkim domownikom wysoki komfort wentylacyjny.

Na koniec trzeba wspomnieć o tym, że praca rekuperacji nie jest wcale odczuwalna. Strumienie powietrza wywiewanego i nawiewanego mijają się ze sobą, ale nigdy się nie mieszają. Strumienie powietrza krążą po całym budynku, dzięki czemu uzyskujemy świeże powietrze w całym domu. Wpływa to na dobre samopoczucie mieszkańców, których organizm jest odpowiednio dotleniony.

Zobacz jak wyglądają przykładowe systemy wentylacji mechanicznej na:

https://geobud.pl/realizacje-rekuperacja.html