Obecnie spekuluje się, że koszty energii będą coraz większe. Dlatego wiele osób decyduje się na alternatywne rozwiązania, które pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy. Dzisiaj wspomnimy o stratach ciepła, które są spowodowane przez tradycyjną wentylację grawitacyjną. Jest to szczególnie zauważalne w okresie zimowym, gdzie koszty ogrzewania budynku mocno wzrastają.
Często możemy się spotkać z nadmiernym uszczelnianiem budynku. Prowadzi to do zmniejszenia intensywności jego wentylowania. W ten sposób możemy doprowadzić do pogorszenia się jakości powietrza w pomieszczeniach oraz wzrostem wilgotności, który sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Warto więc zdecydować się na pewien kompromis, który pozwala na zaoszczędzenie energii oraz właściwą wentylację pomieszczeń.
Niski koszt chłodzenia budynku dzięki rekuperacji i pompie ciepła.
Świetnym rozwiązanie jest zastosowanie rekuperacji. Jest to system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. W takim przypadku wentylatory nie tylko usuwają powietrze z budynku, ale także w jego miejsce dostarczają świeże powietrze z zewnątrz. Dzięki systemowi kanałów wentylacyjnych możemy to powietrze dostarczać do różnych pokoi. W ten sposób uzyskujemy czyste i świeże powietrze tak naprawdę w całym domu.
Pełna kontrola nad wymianą powietrza
Decydując się na rekuperację otrzymujemy całkowitą kontrolę nad wymianą powietrza. Ma to ogromny wpływ nie tylko na jakość powietrza w naszym domu, ale także na ograniczenie strat ciepła. Otrzymujemy możliwość odzyskania ciepła z powietrza, które jest usuwane z budynku dzięki wymiennikowi ciepła. Warto pamiętać, że sercem całej instalacji jest centrala wentylacyjna. Składa się ona z wentylatorów oraz wymiennika ciepła. Często zwana jest rekuperatorem.
Przez rekuperator przechodzą dwa strumienie powietrza. Co ważne, nie mieszają się one ze sobą. Ciepłe powietrze jest wywiewane (a samo ciepło zostaje), natomiast zimne powietrze jest nawiewane do budynku (i przy okazji ogrzewane dzięki ciepłu z tego zużytego powietrza). Strumienie powietrza przepływają we wzajemnie prostopadłych kierunkach.
Rekuperatory www.karino.pl wymieniają powietrze w sposób ciągły. Posiadają one także kilka prędkości obrotowych wentylatorów, dzięki czemu możemy zmieniać wydajność całej instalacji według własnych potrzeb. Niektóre modele możemy sterować nawet za pomocą smartfona. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ możemy uruchomić rekuperator nawet, kiedy nie ma nas w domu. Poprzez zastosowanie elektronicznych programatorów możemy ustawić kilka cykli pracy centrali przewidzianych na różne pory dnia czy warunki atmosferyczne.
Test chłodzenia pasywnego dzięki rekuperacji
Czyste powietrze
Powietrze, które przechodzi przez centralę wentylacyjną jest filtrowane. W ten sposób możemy zatrzymać większość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Jest to bardzo przydatne, jeżeli mieszkamy w terenach, które narażone są na występowanie smogu. Takie ryzyko występuje w każdym okresie jesienno-zimowym, kiedy wszystkie domostwa ogrzewają swoje domy. Niestety nadal dużo osób korzysta z pieców węglowych, przez co smog dotyka każdego z nas.
Warto także wspomnieć o tym, że okap kuchenny nie może zostać włączony do systemu rekuperacji. Dlaczego? Tłuszcze, które znajdują się w oparach mogą bardzo szybko zanieczyścić filtry oraz wymiennik ciepła. Jest to szkodliwe dla pracy całej instalacji. Powietrze z okapy należy usuwać z budynku bezpośrednio.