
Rybnik ożywa literacko i teatralnie – maj pełen wyjątkowych spotkań i wydarzeń dla miłośników kultury!
- Rybnik zaprasza do biblioteki na fascynujące rozmowy i wystawy
- Wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Rybniku dla każdego
Rybnik zaprasza do biblioteki na fascynujące rozmowy i wystawy
W sercu Rybnika, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego Prusa, maj przynosi prawdziwą ucztę dla fanów literatury i sztuki. Już od kilku dni można podziwiać tam niezwykłą wystawę „Czeska fotografia otworkowa”, prezentującą dzieła trzech czeskich artystów: Jiříego Hanzela, Antona Svrčeka oraz Marceli Chrensťovej. To niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w klimatyczną, analogową fotografię zza południowej granicy.
To jednak dopiero początek atrakcji. Już 7 maja o godzinie 18:00 w bibliotece odbędzie się spotkanie z Robertem Małeckim – jednym z najważniejszych polskich autorów kryminałów. W towarzystwie Mariusza Czubaja, znanego pisarza i lekarza, będzie można zgłębić tajniki polskiej i czeskiej powieści sensacyjnej. W dyskusji udział wezmą także Marta Mizuro, dziennikarka miesięcznika „Odra”, oraz Anna Radwan-Żbikowska – tłumaczka literatury czeskiej, która współpracuje z wieloma wydawnictwami.
Wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Rybniku dla każdego
9 maja o godzinie 16:00 warto wrócić do biblioteki na spotkanie z wybitnymi tłumaczkami czeskiej literatury: Anną Radwan-Żbikowską, Julią Różewicz oraz Karoliną Pospiszil – badaczką literatur mniejszościowych. Rozmowę poprowadzą Paulina Rzymanek i Elżbieta Janota, prowadzące podcast o książkach „Już tłumaczę”. Tuż po niej, o 18:00, scenę przejmą pisarki i badaczki związane z czeskim Górnym Śląskiem – Anna Malchárková, Eva Tvrdá oraz Agnieszka Lniak. Dyskusja poświęcona będzie roli kobiet w kształtowaniu śląskiej tożsamości i kultury.
Na zakończenie cyklu wydarzeń 14 maja o godzinie 18:00 Teatr Cieszyński ze Sceny Polskiej zaprezentuje spektakl „Krzywy Kościół” w Czeskim Cieszynie. Wstęp jest bezpłatny – bilety można odebrać zarówno w informatorium biblioteki, jak i w kasie teatru.
Wszystkie spotkania będą tłumaczone na Polski Język Migowy, co sprawia, że wydarzenia są dostępne dla jeszcze szerszego grona odbiorców.
Projekt „Rybnik: pograniCZe” realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu SYNERGIE oraz współpracy z Biblioteką Regionalną w Karwinie. Patronat nad wydarzeniami objął Uniwersytet Śląski.
Wg inf z: Biblioteka w Rybniku