Narodowe Czytanie „Kordiana” z Teatrem Safo w Rybniku już 7 września
Już 7 września mieszkańcy będą mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w Narodowym Czytaniu, które w tym roku poświęcone jest dramatowi „Kordian” Juliusza Słowackiego. Wydarzenie zainauguruje występ Teatru Safo, a każdy będzie mógł dołączyć do wspólnej lektury.
  • Wydarzenie na deptaku przy Halo! Rybnik

  • Refleksja nad Polską i współczesnością

  • Przesłanie Słowackiego w dzisiejszych czasach

Wydarzenie na deptaku przy Halo! Rybnik

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11:00 na deptaku przy Halo! Rybnik, ul. Sobieskiego 20. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć aktorów Teatru Safo, którzy w kostiumach z epoki zaprezentują swoją interpretację „Kordiana”. To nie tylko szansa na obcowanie z literaturą, ale również na spotkanie z lokalną kulturą w niecodziennej formie.

Refleksja nad Polską i współczesnością

Narodowe Czytanie to inicjatywa, która zyskuje na popularności od 2012 roku, kiedy to zainaugurowano ją lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Tegoroczna edycja, jak zawsze, objęta jest patronatem Pary Prezydenckiej. Prezydent Andrzej Duda w swoim okolicznościowym liście podkreślił, że „Kordian” to utwór, który nie tylko opowiada o walce Polaków z caratem, ale także reflektuje nad współczesnymi wyzwaniami. „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem” – napisał Prezydent.

Przesłanie Słowackiego w dzisiejszych czasach

W liście Prezydent zaznaczył, że dramat Słowackiego jest aktualny i stanowi ważną lekcję dla współczesnych Polaków. „Wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu” – podkreślił. To przesłanie, które z pewnością zainspiruje uczestników wydarzenia do refleksji nad własnym zaangażowaniem w sprawy kraju. Warto przypomnieć, że „Kordian” powstał na emigracji, w trudnym okresie dla Polski, a jego przesłanie pozostaje aktualne również dzisiaj.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które łączy pokolenia i przypomina o sile literatury w kształtowaniu tożsamości narodowej.


Według informacji z: Biblioteka w Rybniku