Policja zlikwidowała nielegalną fabrykę papierosów w Rudzie Śląskiej
Policjanci z Rybnika i Katowic odnieśli sukces w walce z przestępczością akcyzową, likwidując nielegalną linię produkcyjną papierosów w Rudzie Śląskiej. W wyniku akcji zatrzymano dwóch mężczyzn oraz zabezpieczono ponad 153 tysiące papierosów i specjalistyczne maszyny produkcyjne. Straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść ponad 200 tysięcy złotych.

Wspólna akcja policjantów z Rybnika i Katowic

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, wspólnie z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przeprowadzili skuteczną akcję wymierzoną w przestępczość akcyzową. Dzięki zebranym wcześniej informacjom, śledczy byli w stanie potwierdzić istnienie nielegalnej linii produkcyjnej papierosów w Rudzie Śląskiej.

Przeszukanie i zabezpieczenie dowodów

Podczas przeszukania miejsca produkcji, funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 153 tysiące papierosów, tytoń oraz pięć specjalistycznych maszyn wykorzystywanych do produkcji. To znaczna ilość towaru, który mógłby trafić na rynek, powodując poważne uszczuplenie wpływów z podatku akcyzowego i VAT do budżetu państwa.

Zatrzymanie podejrzanych i przedstawione zarzuty

W związku z nielegalną działalnością, policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn: 40-letniego mieszkańca Czeladzi oraz 44-letniego katowiczanina. Na podstawie zgromadzonych dowodów, obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące wytwarzania oraz przechowywania wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Według kodeksu karnego skarbowego, za takie przestępstwa grozi kara grzywny, kara pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie.

Decyzje prokuratury i dalsze kroki

Decyzją Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej, podejrzani zostali objęci środkami zapobiegawczymi. Nałożono na nich policyjne dozory, poręczenia majątkowe oraz zakaz zbliżania i kontaktowania się. To działania mające na celu zabezpieczenie dalszego postępowania i zapobieżenie ewentualnym próbom utrudniania śledztwa.

Znaczenie akcji dla społeczności lokalnej

Skuteczna akcja policjantów z Rybnika i Katowic pokazuje, jak ważne jest współdziałanie różnych jednostek w walce z przestępczością gospodarczą. Dzięki takim działaniom, można skutecznie przeciwdziałać nielegalnym praktykom, które nie tylko naruszają prawo, ale także szkodzą finansom publicznym. Mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej, wiedząc, że służby dbają o ich interesy i podejmują konkretne działania przeciwko przestępcom.


KMP w Rybniku