Urząd Miasta w Rybniku: Rybnik trzykrotnym finalistą Innowacji w polityce!
Rybnik na podium europejskiej innowacji? Miasto znów w gronie liderów w trzech różnych kategoriach!
  • Rybnik ponownie w finale prestiżowego konkursu Innowacji w Polityce.
  • Wyróżnienia w trzech kategoriach: ochrona klimatu, edukacja i demokracja.
  • Ogłoszenie laureatów odbędzie się na gali finałowej w Barcelonie.

Podczas gdy wiele miast w Europie stara się nadążyć za zmieniającymi się potrzebami mieszkańców i globalnymi trendami, Rybnik wyraźnie wyznacza kurs na przyszłość. Za swoje progressive podejście do zarządzania miastem został po raz kolejny zauważony na międzynarodowej arenie, stając się finalistą w trzech kategoriach prestiżowego konkursu Innowacji w Polityce.

Zmiany klimatyczne, edukacja przyszłości i zaangażowanie społeczne to sfery, w których Rybnik w ostatnich latach intensywnie działa. Efektem tych starań jest miejsce w finale konkursu organizowanego przez Instytut Innowacji w Polityce, gdzie miasto zdobyło nominacje w kategoriach związanych z ochroną środowiska, edukacją oraz demokracją lokalną. Jak wskazuje Monika Kubisz z Wydziału Rozwoju, Rybnik zyskał uznanie za kampanię informacyjną "Gańba!", upowszechnianie edukacji zero waste oraz budżet partycypacyjny Młodzieżowej Rady Miasta.

Innowacyjne działania Rybnika w zakresie ochrony klimatu, niemarnowania jedzenia i promocji partycypacji społecznej zwróciły uwagę jury złożonego z mieszkańców Unii Europejskiej. Piotr Kuczera, prezydent miasta, nie kryje zadowolenia z nominacji: "Nominacje potwierdzają, że tematy, którymi się zajmujemy - ochrona powietrza, niemarnowanie jedzenia i promowanie partycypacji społecznej to właściwe kierunki działań nowoczesnego i otwartego samorządu”. Prezydent ma nadzieję, że podobnie jak w poprzedniej edycji, Rybnik zgarnie przynajmniej jedną nagrodę.

Podczas gdy w rywalizacji o tytuł innowacyjnego miasta Rybnik staje ramię w ramię z innymi europejskimi metropoliami, mieszkańcy z niecierpliwością wyczekują wyników. Wszystko rozstrzygnie się 2 maja, na gali finałowej w Barcelonie, gdzie ogłoszeni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach. Czy Rybnik i tym razem przejdzie do historii jako model innowacji w polityce? Odpowiedź poznamy wkrótce.


Na podstawie: Urząd Miasta w Rybniku