Każdego roku dochodzi do wielu zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Niestety część z nich kończy się tragicznie. Możemy ochronić siebie i naszych bliskich stosując się do kilku zasad, o których przypominamy.
Niekorzystne warunki atmosferyczne w okresie jesienno-zimowym sprawiają, że miesiące, które właśnie trwają, bywają niebezpieczne, szczególnie dla wszystkich użytkowników dróg. W tym okresie warunki na drodze robią się bardzo zmienne i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych, którzy stają się mniej widoczni na drodze. Szybko zapadający zmrok, opady deszczu, śliska nawierzchnia, to czynniki negatywnie wpływające na bezpieczeństwo.
Na pewno sprawy nie ułatwia korzystanie z telefonu przez pieszego, który przechodzi przez przejście dla pieszych.
Pamiętajmy o artykule 14 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, który brzmi następująco:
"Zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych."
To właśnie niewłaściwe korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię jest jedną z przyczyn tragicznych wydarzeń na drogach. Pamiętajmy, że chwilowe schowanie urządzenia elektronicznego do kieszeni może pozwolić uniknąć sytuacji, w której dojdzie do kolizji lub wypadku. Mandat to tylko drobnostka w porównaniu do naszego życia, które możemy stracić. Dlatego bardzo ważne jest to, aby w sposób właściwy korzystać z dróg publicznych.
Piesi także w inny sposób mogą przyczynić się do poprawy swojego bezpieczeństwa stosując się do poniższych rad.
• Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi.
• Świeć przykładem - noś odblaski – bądź widoczny. Noszenie odblasków w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu) zwiększają szanse na uniknięcie potrąceń.
• Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Pieszy na drogach musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią, ponieważ w konfrontacji z samochodem, nie ma szans. Pamiętajmy, że w obecnych warunkach atmosferycznych - zwłaszcza po zmierzchu kierowcy mogą mieć ograniczoną widoczność. Pieszy powinien zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz w trakcie korzystania z przejścia dla pieszych.
Natomiast zmotoryzowani powinni pamiętać, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście. Kierowcy powinni dostosowywać prędkość do obecnie panujących warunków na drodze. Pamiętajmy, że okres jesienno–zimowy charakteryzuje się koniecznością zmniejszenia prędkości z jednoczesnym zwiększeniem odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna, nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną! Natomiast szczególną ostrożność w rejonach, gdzie występują przejścia dla pieszych, należy zachować nie tylko w jesień i zimę, ale przez cały rok.
Pamiętajmy. Chwila nieuwagi może kosztować zdrowie, a nawet życie! Dbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo na drogach!