Jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej?

Niezależnie od tego czy jesteś w początkowej fazie ciąży, zaawansowanej lub jesteś po porodzie. Na każdym etapie ciąży każdą z nas powinna mieć dietę bogatą w składniki odżywcze. Dieta mamy karmiącej powinna być zbilansowana, a także ułożona z zasadami zdrowego żywienia. Co warto jeść, a czego raczej unikać? Podpowiemy w naszym artykule.

Co powinno znaleźć się w diecie karmiącej mamy?

W okresie karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie na energię o nawet 500 kcal dziennie. Dlatego też warto wprowadzić do diety:

  • Picie dużej ilości wody, najlepiej źródlanej niegazowanej.
  • Większą ilość białka - produkty bogate w białko to ryby, jajka, mleko, jogurty naturalne, chude mięso.
  • Owoce i warzywa - naturalne źródło witamin, a także błonnika.
  • Dobre tłuszcze - warto postawić na tłuszcze roślinne, jak oliwa z oliwek, czy awokado.
  • Ciemne pieczywo - zwykłe pieczywo pszenne warto zastąpić pieczywem mieszanym lub pieczywem pełnoziarnistym.
  • Większą ilość ryb - Ryby zawierają dużą ilość kwasów omega 3.

Oczywiście nie ma potrzeby eliminowania ulubionych potraw, czy przekąsek. Produkty, które są alergenne powinny zostać ograniczone, lub całkowicie odstawione jeżeli u mamy, lub dziecka wystąpią reakcje alergiczne.

Czego nie powinno być w diecie karmiącej matki?

Pierwszym czego powinniśmy unikać to wszelkiego rodzaju używki, papierosy, alkohol czy napoje energetyczne. Substancje w nich zawarte przenikają do mleka, przez co mogą uszkodzić psychomotorykę dziecka, a także zahamować jego prawidłowy rozwój.

Kolejnymi produktami, które powinniśmy zastąpić są produkty będące źródłem kwasów trans, czyli produkty, które mają utwardzone tłuszcze roślinne - margaryny, ciasta, drożdżówki czy wafelki z nadzieniem.

Słone przekąski także posiadają ten tłuszcz więc paluszki, krakersy, chipsy powinny być odstawione. Produktami, z których powinno się zrezygnować są produkty typu instant czy inne gotowe dania. Przy zdrowej diecie postawmy na produkty, które posiadają naturalny cukier, uważajmy na dosładzane produkty takie jak płatki śniadaniowe, gazowane napoje.

Czy można pić herbatę i kawę w trakcie karmienia?

Często zastanawiamy się, czy możemy pić kawę? Oczywiście, że możemy, ale nie powinniśmy z nią przesadzać. Jedna kawa w ciągu dnia wystarczy, możemy zastąpić kawę herbata, która zawiera teinę, która podobnie jak kofeina pobudza organizm. Kofeina pobudza szybko i szybciej się uwalniana z kolei teina działa wolniej, ale dłużej. Zatem możemy pić herbatę i kawę, jednakże warto zachować umiar. Woda powinna być podstawowym napojem w trakcie karmienia piersią. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://wiecejmleka.pl/.