Niezależność, swoboda oraz niczym nieskrępowana możliwość realizacji własnych pasji i zainteresowań - to pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą na myśl, kiedy zastanawiamy się nad stylem życia singli. Ubezpieczenie na życie często jest przez takie osoby traktowane jako niepotrzebny wydatek, który nie daje im realnych korzyści - ale czy aby na pewno?
Singiel - czyli kto?
Single i singielki stanowią coraz większą część społeczeństwa w naszym kraju - według najnowszych dostępnych danych GUS aż 27% gospodarstw domowych w polskich miastach to gospodarstwa jednoosobowe, a trend ten z roku na rok przybiera na sile. Statystyczny polski singiel/singielka to osoba, która ma 25-40 lat, dobrze zarabia, nie posiada rodziny i nie ma na utrzymaniu nikogo innego. Single często odnoszą sukcesy w pracy i skupiają się na samorozwoju oraz doskonaleniu umiejętności zawodowych. Wielu singli prowadzi intensywny tryb życia (np. uprawia sporty ekstremalne), a część sporo podróżuje.
Czy naprawdę potrzebne mi ubezpieczenie na życie? Przecież jestem singlem!
To dość powszechna postawa wśród singli - kiedy ma się 25 czy 30 lat, myślenie o ubezpieczeniu odkłada się na bliżej nieokreślone "później", bo przecież "jest jeszcze czas". Oprócz tego przywykliśmy też myśleć, że ubezpieczenie na życie przydaje się przede wszystkim osobom mającym wieloletnie zobowiązania kredytowe czy rodziny, partnerów życiowych i dzieci, które są na utrzymaniu osoby ubezpieczonej. I jest to prawda. Tyle tylko, że nie cała.
Bo ubezpieczenie na życie ma nie tylko finansowo zabezpieczyć bliskich na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Nieszczęśliwe wypadki, poważne zachorowania czy brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w konsekwencji choroby to zdarzenia, które mogą przytrafić się każdemu, także i singlowi.
Odpowiednio dobrane rozszerzenia ochrony pozwolą zabezpieczyć finansowo ubezpieczonego singla na wypadek np. poważnej choroby i związanej z nią utraty możliwości wykonywania pracy, konieczności kosztownej rekonwalescencji po wypadku albo długotrwałego pobytu w szpitalu w związku z kontuzją odniesioną podczas uprawiania ulubionej dyscypliny sportu. A to tylko kilka przykładów, bo potencjalnych korzyści dla singla jest znacznie więcej.
Jaką ochronę powinno zapewniać dobre ubezpieczenie na życie dla singla?
Choć mało który singiel czy singielka żyje na świecie całkowicie samotnie (mamy przecież rodziców, rodzeństwo czy przyjaciół), to finansowe zabezpieczenie bliskich jest najczęściej jednym z dalszych priorytetów przy wyborze ubezpieczenia na życie. Znacznie ważniejsze są następujące kwestie:
- możliwość oszczędzania bądź inwestowania kapitału (w perspektywie gromadzenia środków na tzw. jesień życia),
- możliwie jak najszerszy zakres ubezpieczenia zdrowotnego,
- dobre ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
- opieka w przypadku poważnego zachorowania, rekonwalescencji lub choroby,
- możliwość przejęcia przez ubezpieczyciela opłacania składek..
W każdym przypadku zakres ochrony należy dobierać do indywidualnych oczekiwań, a w miarę zmian sytuacji życiowej, modyfikować zgodnie z bieżącymi potrzebami.
Podsumowanie
Ubezpieczenie na życie, choć kojarzone przede wszystkim z rozwiązaniem dla osób posiadających rodziny, może również być dobrym rozwiązaniem dla singli - pod warunkiem, że zakres ochrony zostanie odpowiednio dobrany do potrzeb i oczekiwań konkretnej osoby. To nie tylko ważny element zabezpieczenia finansowego dla ubezpieczonego singla na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, ale również możliwość zapewnienia sobie wsparcia i opieki podczas choroby lub rekonwalescencji, a także dodatkowego wsparcia finansowego dla najbliższych (np. rodziców czy rodzeństwa) w przypadku śmierci ubezpieczonego. A co najważniejsze, dobrze dobrane ochronno-oszczędnościowe ubezpieczenie na życie pozwala singlowi gromadzić środki na emeryturę, co może się okazać bezcennym wsparciem w niepewnej przyszłości.
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.