Spawanie MIG/MAG to nic innego jak spawanie łukowe metali w osłonie gazów ochronnych. MIG jest techniką spawania w osłonie gazów obojętnych, natomiast MAG w osłonie gazów aktywnych. Spawarka MIG/ MAG jest nazywana migomatem. Jak zatem spawać, aby uzyskać wysoką jakość spoiny?

Na czym polega spawanie metodą MIG/MAG? Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Na jakiej zasadzie działa spawarka MIG/MAG?

Kiedy spawasz spawarką MIG/MAG następuje zajarzenie łuku pomiędzy elementem spawanym a drutem elektrodowym. Owo zajarzenie ma miejsce wtedy, gdy drut zetknie się z materiałem. Stopiony drut służy jako materiał dodatkowy.

Aby ochronić łuk spawalniczy przed reaktywnym tlenem z otoczenia, przez dyszę gazową wypływa gaz osłonowy. Dzięki temu, że podczas spawania wypiera on tlen, jeziorko spawalnicze i spoina nie ulegają utlenieniu.

Gdzie stosuje się spawarkę MIG/MAG?

Metodę MAG stosuje się do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych. Z kolei technikę MIG wykorzystuje się do spawania aluminium, magnezu, miedzi, a także innych metali nieżelaznych i ich stopów.

Migomatów używa się niemal we wszystkich gałęziach przemysłu spawalniczego: w przemyśle ciężkim, maszynowym (stocznie), podczas wytwarzania konstrukcji stalowych, rurociągów, zbiorników ciśnieniowych. Ze Spawarek MIG/MAG korzystają również inne branże — remontowe i konserwacyjne. Migomaty służą także do obróbki blach cienkich w branży samochodowej, jak również przemyśle drobnym. Spawarki MIG/MAG to także dobry wybór dla hobbystów lub majsterkowiczów.

Jakie elementy spawarki MIG/MAG wziąć pod uwagę, wybierając sprzęt?

Jeśli zamierzasz kupić spawarkę MIG/MAG, weź pod uwagę kilka czynników. Na rynku jest spory wybór migomatów. My rekomendujemy urządzenia takich firm jak: Sherman, Magnum, Trafilux, Spartus. Niezależne od tego, na jaki sprzęt się zdecydujesz, sprawdź jego parametry. Które z nich są najważniejsze?

Zakres prądu spawania

Jest parametrem, który określa możliwości spawarki. Dzięki niemu dowiesz się, jak grube materiały możesz spawać. Przyjęło się, że na każdy milimetr materiału spawanego wymaga się prądu o natężeniu 30-40 A. Jeśli zatem pracujesz w przydomowym warsztacie i chcesz spawać elementy o grubości 3-4 mm, wystarczy Ci urządzenie o mocy 140-160 A.

Zasilanie spawarki MIG/MAG

Zwróć uwagę na zasilanie spawarki MIG/MAG. Sprzęt przeznaczony dla amatorów zwykle jest zasilany z sieci 230 V, natomiast dla profesjonalistów — z sieci trójfazowej 3 × 400 V.

Cykl pracy urządzenia

Cykl pracy urządzenia określa, jak długo możesz spawać migomatem (ile procent czasu z 10 minut sprzęt spawa bez przerwy prądem o wybranym natężeniu). Przykładowo 170 A dla 35% cyklu pracy oznacza, że prądem o natężeniu 170 A możesz spawać przez 3,5 minuty, natomiast przez 6,5 minuty urządzenie będzie stygło.

Budowa urządzenia

To kwestia nie mniej ważna niż pozostałe. Spawarki MIG/MAG to najczęściej kompaktowe urządzenia. W przypadku zaawansowanych prac stosuje się sprzęt z wydzielonym podajnikiem. Takie rozwiązanie jest przydatne zwłaszcza podczas pracy na wysokości, kiedy spawacze mają ograniczoną możliwość przemieszczania spawarki.

Zanim kupisz migomat, sprawdź jego układ podający, czyli ilość rolek, które doprowadzają drut. Wyróżniamy układy 2-rolkowe, jak i 4 rolkowe. Układy 4-rolkowe podają drut znacznie precyzyjniej niż 2-rolkowe (bez poślizgu drutu). Umożliwiają także zastosowanie dłuższych uchwytów spawalniczych.

Zaletą spawania migomatem jest wysoka wydajność spawania, o wiele większa niż w przypadku spawania elektrodami otulonymi. Jest to także metoda uniwersalna — możesz spawać wiele metali i ich stopów. Uzyskujesz także wysoką jakość spoiny, przy niskich kosztach materiałów spawalniczych. Ponadto technikę spawania MIG/MAG można zmechanizować i zautomatyzować, dzięki czemu spawanie jest jeszcze łatwiejsze.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://migomat.com.pl/migomat-spawarki-mig-mag