Czym się różni ubezpieczenie OC od ubezpieczenia AC? Jak wybrać najlepsze?

Ubezpieczenie samochodu to zagadnienie, na temat którego wiedzę powinien posiadać każdy właściciel swojego auta. W Polsce każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest bowiem zobowiązany do uiszczenia opłaty w przypadku spowodowania szkody komunikacyjnej. W tym celu obowiązkowe jest wykupienie polisy OC. Z kolei AC nie jest konieczne, jednak posiadanie go wiąże się z wieloma benefitami. Jakie jeszcze są różnice pomiędzy ubezpieczeniem OC, a AC i jak wybrać najlepsze? Podpowiadamy.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej OC jest materialnym zabezpieczeniem na wypadek spowodowania kolizji. Dzięki opłaceniu takiej polisy nie trzeba martwić się finansowymi skutkami takiego zdarzenia. Cały koszt napraw pokrywa bowiem nasz ubezpieczyciel. Kupując nowy samochód ubezpieczenie OC powinno obowiązywać już od momentu pierwszej rejestracji naszego auta.

Warto jest wtedy korzystać z narzędzia, jakim jest porównywarka OC. Ułatwi ona wybór dobrej oferty. W przypadku aut używanych wygląda to nieco inaczej. Zwykle jest już ono opłacone przez sprzedającego, więc to od nas zależy pilnowanie terminu kolejnej składki.

Czym jest ubezpieczenie AC?

Z kolei ubezpieczenie AC, czyli Autocasco jest dobrowolne. Nie musimy go posiadać, jednak opłacanie go niesie ze sobą szereg benefitów. Pokrywa ona ewentualne szkody własne lub zabezpiecza na wypadek innych zdarzeń, które mają związek z wandalizmem, kradzieżą lub niszczycielskim działaniem pogody bądź zwierząt. Wysokość takiej składki obliczana jest podobnie jak w przypadku OC - od wartości danego auta.

W takim ubezpieczeniu określamy również własny udział finansowy, który wchodzi w skład ewentualnej wypłaty odszkodowania. Skutkiem tego może być pomniejszenie kwoty o wartość procentową, która wskazana jest w umowie.

Jakie są różnice pomiędzy OC, a AC?

Oba te ubezpieczenia posiadają kilka podstawowych różnic, o których zawsze dobrze jest pamiętać. Przede wszystkim ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego, natomiast AC - dobrowolne. W przypadku Odpowiedzialności Cywilnej pokrywa ono szkody osoby przez nas poszkodowanej, z kolei odszkodowanie z tytułu AC likwiduje szkody własne. Decydując się na wybór dobrego ubezpieczenia warto jest porównać kilka ofert i sprawdzić, która z nich jest dla nas najkorzystniejsza. W przypadku OC zakres jest zawsze taki sam, a jedyną zmienną jest więc cena. Przy AC przede wszystkim liczą się jego określone warunki.