Wybór uchwytu do projektora – jakie mamy możliwości?

Wszędzie tam, gdzie projektor pełni jedną z głównych ról w wyposażeniu, warto rozważyć dodatek w formie uchwytu sufitowego bądź ściennego. Z drugiej strony, możliwością będzie także mobilny statyw. To opcja, która może idealnie sprawdzić się w przypadku rzutników, które wykorzystywane są w różnych miejscach i wymagamy od nich mobilności.

Choć na pierwszy rzut oka uchwyt do projektora to mały ważny element wyposażenia, bardzo często okazuje się, że jego zastosowanie zmienia naszą perspektywę o 180 stopni. Należy zaznaczyć tutaj, że nie zawsze uchwyt będzie wymagany oraz pomocy, ponieważ wpływa na to przynajmniej kilka czynników. Opłaca się wiedzieć więcej na temat dostępnych możliwości, ponieważ tylko wtedy dokonamy najrozsądniejszego wyboru.

Spory wybór uchwytów do projektorów – czy to duży problem?

Jako, że projektory stają się coraz popularniejsze, wyznaczone zostały standardowe czynności, takie jak ustawianie ich na zwykłych stołach lub innych płaskich powierzchniach prostopadłych do ekranu. To szybkie i przede wszystkim łatwe wyjście, kiedy zależy nam na natychmiastowej projekcji. Opcja ta najlepiej sprawdza się przy mobilnych rzutnikach. W momencie, gdy to stały element wyposażenia, zawsze chcemy mieć jak największą wygodę oraz jakość obrazu. Odpowiednie ustawienia projektora sprawia, że zadbamy o obydwa wymienione czynniki. To właśnie dlatego producenci dają nam możliwość zakupu wielu dodatkowych akcesoriów, takich jak np. uchwyty do rzutników, dzięki którym można używać ich wszędzie.

Uchwyt do projektora mocowany na suficie

To bez najmniejszych wątpliwości najbardziej liczne grono uchwytów, które spotykane jest w wielu konfiguracjach. Dodatkowo, akcesoria te świetnie sprawdzają się w wysokich pomieszczeniach, dzięki specjalnym belkom i wysięgnikom. W małych pokojach, najlepiej użyć dedykowanych do nich uchwytów krótkich i kompaktowych. Często natrafimy też na takie, które oferuję funkcję obrotu i regulacji pochylenia projektora. W przypadku tych najbardziej zaawansowanych, możemy też regulować wysokość, a sama konstrukcja pozwoli nam bardzo łatwo schować i zabezpieczyć przewody urządzenia. Klasyczne uchwyty składają się z płyty i ramion montażowych, co umożliwia przykręcenia rzutnika. Jest to wygodne wyjście, a szczególnie wtedy, kiedy projektor ma specjalny przycisk sterujący. Skorzystamy z tej opcji w momencie, gdy pilot znajduje się poza naszym zasięgiem, jednak pamiętajmy, że wysoko zamontowany projektor może sprawić, że po prostu do niego nie dosięgniemy.

Alternatywną opcją jest uchwyt sufitowy ze specjalną półką na projektor. W zamian za płytę i ramiona, konstruktorzy postawili na płaską półkę, aby ustawić na niej projektor. Czasami wykorzystywana jest także winda na projektor, współpracującej z półką, która wysuwa się z zabudowanego sufitu. Będzie to najlepiej funkcjonować w wysokim pomieszczeniu, ale też w przypadku obecności zdalnie sterowanego mechanizmu opuszczania projektora.

Uchwyt do projektora montowany na ścianie

Opcja ta dostępna jest w formie specjalnej półki oraz w konfiguracji umożliwiającej przykręcenie projektora poprzez ramiona lub płytę montażową. Zupełnie jak w przypadku sufitowych modeli, mamy też możliwość skorzystania z dodatków w formie regulacji pochylenia, głowicy obrotowej, czy tez regulacji długości wysięgnika.

Statyw do projektora, czyli rozwiązanie dla tych, którzy wymagają mobilności

W sytuacji, kiedy nie chcemy bądź po prostu nie mamy możliwości zamontowania projektora na stałe, najlepszym rozwiązaniem staje się statyw. Będzie to zdecydowanie lepsza opcja, niżeli każdy stolik. Statyw do projektora doskonale odnajdzie się tam, gdzie zachodzą częste zmiany odnośnie potrzeb projekcyjnych. Z pomocą wygodnych kółek, możliwości regulacji czy też innych akcesoriów, będziemy mogli ustawić rzutnik w wygodnej dla nas pozycji, naprzeciwko swojego ekranu. Niezależnie od wybranej przez nas opcji, z pewnością nie będziemy chcieli powrócić już do wcześniejszych przyzwyczajeń. Każdy uchwyt do projektora to duża wygoda i masa dodatkowych możliwości.