Rybnicki Festiwal Biografii pokaże, że literatura to życie - spotkania, gala i koncert

W Rybniku ruszył pierwszy festiwal poświęcony biografiom i opowieściom o życiu. Organizatorzy zaplanowali rozmowy z autorami, spotkania z jurorami nagrody oraz wieczorną galę z koncertem, a program potrwa do 27 października. W przestrzeniach biblioteki i miejskich salach pojawią się zarówno znane nazwiska, jak i inicjatywy dla najmłodszych.
- Program Rybnickiego Festiwalu Biografii “Literatura to życie”
- Wydarzenia w Rybniku - od żywej biblioteki po warsztaty dla dzieci
Program Rybnickiego Festiwalu Biografii “Literatura to życie”
Festiwal pod szyldem Rybnicki Festiwal Biografii “Literatura to życie” koncentruje się na rozmowach o życiu — tym literackim i tym prywatnym. W planie znalazły się serie spotkań z autorami i osobami związanymi z biografiami oraz wydarzenia towarzyszące, m.in.:
- Spotkanie z laureatami poprzednich edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej “Juliusz”: Wojciech Orliński, Artur Domosławski, Aleksander Kaczorowski, Rafał Księżyk, Marta Grzywacz, Agnieszka Dauksza.
- Rozmowy z członkami i członkiniami Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej “Juliusz”.
- Panel z nominowanymi do 10. edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej “Juliusz”: Beata Guczalska, Weronika Kostyrko, Emil Marat, Justyna Sobolewska, Monika Śliwińska.
- Uroczysta Gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej “Juliusz” połączona z koncertem Lubelskiej Federacji Bardów “Stachura - Poematy”.
- Spotkanie autorskie z Bernadettą Darską.
Organizatorzy proponują też wydarzenia bardziej eksperymentalne i skierowane do różnych grup wiekowych.
Wydarzenia w Rybniku - od żywej biblioteki po warsztaty dla dzieci
Festiwal nie ogranicza się do stołu dyskusyjnego. W programie są projekty angażujące bezpośrednio mieszkańców:
- Pierwsza Żywa Biblioteka w Rybniku — spotkanie w formule, w której „książkami” są ludzie udostępniający własne historie (wydarzenie odbywa się we współpracy z Żywą Biblioteką Katowice-Bogucice).
- Scena Młodych: Slam imienia Janiny Podlodowskiej — przestrzeń dla młodych poetów i performansów.
- Wystawa Karolina Jonderko. “Just like us” / “Tacy jak my”.
- Warsztaty dla dzieci organizowane przez Oddział dla dzieci i młodzieży PiMBP; w programie m.in. warsztaty tworzenia „Przyjaźnika” z Anną Sokół oraz zajęcia wokół książki o Juliuszu Rogerze prowadzone przez Bognę Brewczyk. Zapisy prowadzi Oddział dla dzieci i młodzieży PiMBP.
Szczegóły harmonogramu i informacji organizacyjnych publikowane są przez Bibliotekę w Rybniku oraz na stronie organizatora. Festiwal ma charakter otwarty — łączy literackie rozmowy z wydarzeniami dostępnymi dla różnych grup wiekowych, stawiając biografię jako punkt wyjścia do rozmowy o życiu.
na podstawie: UM Rybnik.
Ostatnie Artykuły

Rybnicka drogówka ruszyła na kierowców - za prędkość będą konsekwencje

Kamień znów stanie się stolicą flag footballu - w czerwcu wielkie granie

MOSiR Rybnik z nagrodą, która pokazuje siłę szkolenia najmłodszych

Jak porównać garaże blaszane zanim wybierzesz konkretną konfigurację

Śląski Julek trafia do dzieci i otwiera nowy rozdział regionalnej nauki

Rybnik na jeden dzień odpuszcza samochody i wybiera ruch bez spalin

Ruszyła akcja, która ma uchronić kierowców dwóch kółek przed tragedią

Telefon 986 i pierwszy maluch - tak rodziła się straż Rybnika

W Cedzynie szykują spotkanie, które ma zderzyć sołtysów z realnymi problemami wsi

Korona zapory znów otwarta i rowerzyści wracają nad rybnicki zbiornik

Czerwionka-Leszczyny otwiera konsultacje planu, który ma ustawić gminę na lata

Świąteczny wyjazd - ten szczegół najczęściej zdradza pusty dom

Ruda łapie nowy wiatr - do kajaków dołączają deski SUP

