Galeria Smolna zaprasza na wystawę w ramach 9. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.

Fotografie wykonane przy pomocy aparatu typu camera obscura (bez użycia obiektywu) można oglądać od 22 października do 31 grudnia w Galerii Smolna (Filia nr 8 PiMBP w Rybniku, ul. Reymonta 69 - przy SP 34). Wstęp jest wolny.

Festiwalowe wystawy organizowane są równocześnie w niemal czterdziestu galeriach Górnego Śląska. W Galerii Smolna prezentowane będą prace Ksawerego Wróbla (USA) – cykl „Solarigrafia uliczna”, Pawła Tomczyka (Kielce) – cykl „Pogłosy” oraz Igora Stepanicha (Rosja) – cykl „Niekończąca się podróż”. To łącznie kilkadziesiąt fotografii otworkowych.

O autorach:

Ksawery Wróbel – urodził się w Dąbrowie Tarnowskiej. Uzyskał tytuł inżyniera informatyki w Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Jest również absolwentem Politechniki Krakowskiej. Specjalizuje się w grafice komputerowej i multimediach, a od dwóch lat również w fotografii otworkowej, solarigrafii i historycznych procesach fotograficznych. Jego prace były wystawiane na kilku międzynarodowych wystawach zbiorowych i wyróżniane na Art Limited – platformie poświęconej sztuce nowoczesnej i współczesnej, prezentującej prace artystów z rożnych stron świata.

Paweł Tomczyk – fotografuje świadomie od jedenastu lat, jednak fotografią otworkową zajął się dopiero dwa lata temu. Nie interesuje go obiektywne ukazywanie rzeczywistości, lecz jej skrajnie subiektywna interpretacja. Fotografie, które wykonuje to jego wersja rzeczywistości. To rzeczywistość oniryczna, z pograniczu snu i jawy. Cykl „Pogłosy” to oniryczne świadectwo żalu i lęków autora. Jego podróż w głąb siebie.

Igor Stepanich – jest profesjonalnym muzykiem (absolwentem Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego), który, jak twierdzi, zawsze interesował się fotografią. W 2016 roku stworzył swoje pierwsze kamery otworkowe, a fotografowanie tą metodą stało się ważną częścią jego życia i jednym z podstawowych sposobów dialogowania ze światem. Brał udział w kilku międzynarodowych wystawach, m.in. w Rosji, Portugalii, Albanii i Polsce. Jest jednym ze współzałożycieli stowarzyszenia United Pinholers (SPin), w skład którego wchodzili fotografowie otworkowi z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Litwy.