Jakie zabiegi z zakresu fizykoterapii wykonuje się najczęściej?

Fizykoterapia jest rodzajem fizjoterapii. W jej przypadku wykorzystuje się zjawiska fizyczne, które działają na zmienione chorobowo miejsce Tutaj można wymieniać prąd elektrycznym, światło czy ultradźwięki, a także magnetyzm czy niską temperaturę. Dzięki dobraniu odpowiedniej terapii przez lekarzy specjalistów ze szpitala Nowa Ortopedia w Krakowie, dochodzi do szybszej rekonwalescencji, a także można uśnieżyć ból czy przyspieszyć proces gojenia.

W przypadku występowania silnego bólu dobre efekty przynoszą prądy TENS. Zabieg polega na przezskórnej stymulacji nerwów, dzięki nim impuls czuciowy zdecydowanie szybciej dociera do mózgu niż sam impuls bólowy. Warto też wiedzieć, że najczęściej wykorzystuje się elektrody w kształcie płytek, zaś natężenie dobiera się do odczuć samego pacjenta. Dobrym wyborem jest elektrostymulacja, która ma za zadanie pobudzić układ nerwowo-mięśniowy. Podczas zabiegu pacjent może wykonywać też ćwiczenia dzięki temu można uzyskać lepsze efekty lecznicze.

Również poleca się terapie zimnem, czyli krioterapie. W tym przypadku wykorzystuje się temperaturę poniżej 0 stopni Celsjusz, a nawet -176 stopni Celsjusza. Niska temperatura powoduje skurcz nauczyć krwionośnych i spowalnia przepływ krwi, co łagodzi ból po urazach, ale ma też zastosowanie w chorobach zwyrodnieniowych, ale też element profilaktyki osteoporozy. Zmienione miejsce schładza się za pomocą ciekłego chlorku etylu, bądź ciekłego azotu. Z kolei jonoforeza polega na wprowadzeniu w chore miejsce lekarstwa, które dzięki przepływowi prądu stałego jest zdecydowanie szybciej wchłaniane. Zabieg jest krótki i trwa około 10 minut.

Czy fizykoterapia jest bolesna i jaki zabieg wybrać?

Fizjoterapia nie jest bolesna, choć niektóre zabiegi mogą wywoływać pewien dyskomfort. Zazwyczaj pacjenci mówią o uczuciu mrowienia. Zabiegi dobiera się pod kątem przypadłości i stanu chorobowego. Oczywiście decyduje o tym lekarz ortopeda z porozumieniu z fizjoterapeutą.