Praca w miejscach, gdzie trzeba codziennie się zajmować transportem i układaniem towaru może być męcząca i naprawdę ciężka. Z tego powodu w większości miejsc, gdzie następują prace załadunkowo-wyładunkowe znajdziemy wózek paletowy ręczny, wspomagający pracowników. Wózek paletowy lub wózek  podnośnikowy będzie skracał czas wykonywanych czynności magazynowych oraz ułatwiał prace magazynierom, co pozytywnie odbije się na wydajności i efektywności pracowników oraz firmy. Wózków paletowych w większości firm dostarczających profesjonalny sprzęt dla magazynów czy placów budowy będziemy mieli bez liku, więc przy wyborze odpowiedniego warto wpierw szczegółowo zapoznać się z potrzebami danego magazynu i jego możliwościami. Źle wybrane wózki magazynowe będą bezużyteczne, gdyż na przykład nie zmieszczą się w danej przestrzeni.  

Budżet

Wpierw najłatwiej zdecydować o budżecie, jaki mamy na wybór paleciaków. Nie są one z reguły tanie, a im bardziej zaawansowane, tym także droższe. Paleciak będzie oczywiście tańszy od wózka elektrycznego, ale będzie wymagał też więcej wysiłku od osoby nim operującej. Jeżeli mamy większy budżet to warto postawić na bardziej komfortowy i funkcjonalny wózek elektryczny lub sztaplarkę.

Parametry

Po ustaleniu kwestii finansowych należy sprawdzić wymiary przestrzeni, w jakiej chcemy używać wózka magazynowego. Najpopularniejszymi wózkami paletowymi ręcznymi są te od długości wideł 1150 mm oraz ładowności 1000 kg. Wózek paleciak o krótkich widłach będzie odpowiedni do większości miejsc i potrzeb, a te modele o długich widłach będą z kolei najlepsze do towarów wielkogabarytowych i o niestandardowych wymiarach. Wózek musi mieć także odpowiednią do naszego pomieszczenia wysokość i szerokość, także jeśli chodzi o wysięg w przypadku podnośników nożycowych. Najczęściej paleciak ręczny będzie osiągał wysokość 20 cm, a wózki w podnośnikiem mogą sięgać nawet do 1,6 m.

Wybór wózka magazynowego krok po kroku

Jazda

Niekiedy wózkiem paletowym z wagą ciężko operować i manewrować, szczególnie przy dużym obciążeniu. Dla wózków ręcznych bez wspomagania jazdy będzie istotne, by podłoże było różne i proste. Z tego powodu lepiej zainwestować w wózek ze wspomaganiem, które pomoże na powierzchniach pochyłych i w przypadku nierówności.

Liczy się także rodzaj rolek transportowych do maszyn, które będą ułatwiały jazdę. Takie kółka do wózków platformowych mają cztery podstawowe rodzaje - gumowe, nylonowe, z vulkollanu oraz poliuretanowe. Każde z nich mają nieco inne właściwości - elastyczność, twardość, wytrzymałość na czynniki mechaniczne oraz ścieranie. Najbardziej elastyczne i najmniej przy tym wytrzymałe są kółka gumowe. Najbardziej wytrzymałe z kolei, ale najmniej elastyczne będą nylonowe kółka.

Ciężar i zasięg

W miejscach, w których trzeba od razu ważyć lub porcjować towar (np. budowa, przemysł piekarniczy) przyda się paleciak z wagą. Jednak warto pamiętać, że wagi do palet pokazują ciężar orientacyjnie, więc mogą być niedokładne. Dzięki takim wagom, będziemy wiedzieć, czy wózek platformowy jest w stanie udźwignąć dany załadunek. Dla cięższych i masywniejszych towarów, np. w warsztatach i mechanice, stosuje się częściej żuraw warsztatowy. Jednak jeżeli mamy zamiar transportować lekkie i mniejsze załadunki to prawdopodobnie wystarczający okaże się wózek do beczek czy wózek schodowy.