Budownictwo modułowe coraz śmielej rozpycha się łokciami w branży budowlanej. Swoją przewagę konkurencyjną zdobywa skutecznie odpowiadając na potrzeby klientów, którzy reprezentują różne działalności - handel, usługi, budynki użyteczności publicznej. Coraz śmielej wkraczają również do segmentu budynków mieszkalnych. Jak podkreśla producent kontenerów mieszkalnych - ekspansja tego rynku jest bardzo dynamiczna.

W tym artykule przyglądamy się bliżej samym kontenerom, a także możliwości ich wykorzystania, a tych jest całkiem sporo. Wykorzystywane są w wielu branżach, a ze względu na stosowany w nich materiał, z łatwością można zmienić ich zastosowanie, a także wygląd. Jakie są więc rodzaje i możliwości zastosowania kontenerów?

Kontenery - wypis z historii

Kontenery są powszechnie używane od lat 50 poprzedniego wieku, kiedy to M.McLean wymyślił sposób na przewożenie większej ilości towarów z pomocą łodzi. Jego pomysł polegał na transportowaniu większych ładunków z pomocą specjalnych metalowych skrzyń o jednakowych wymiarach i kształcie sześcianu. Tak właśnie powstały pierwsze kontenery.

Nie potrzebowano wiele czasu, by dostrzec, że kontenery można wykorzystywać również w innych branżach. Coraz chętniej ich cechy użytkowe znajdowały zastosowania w budownictwie, gdzie stanowiły one samodzielne budynki o szerokim zakresie funkcji. Metalowa konstrukcja jest jednocześnie wytrzymała i lekka, dzięki czemu przewożenie takiego kontenera nie jest kłopotliwe. Obecnie jego cechy wykorzystywane są w budownictwie mieszkaniowym, usługach, handlu, a nawet wojsku.

Kontenery mieszkalne - zastosowanie i rodzaje

Zastosowanie kontenerów

Jak wskazują producenci kontenerów mieszkalnych firmy modulowydom.pl - tego rodzaju budynki posiadają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. W zależności od konkretnego przeznaczenia, tego rodzaju budynki można podzielić na kilka rodzajów. Każdy z nich posiada indywidualne cechy budowy, a przede wszystkim wykończenia. Te najbardziej popularne miejsca zastosowania to: budynki mieszkalne, budynki handlowe i usługowe, a także obiekty wojskowe. Kontenery znajdują swoje zastosowanie również w gastronomii.

Tego rodzaju budynki modułowe chętnie wykorzystywane są w handlu, gdzie świetnie sprawdzają się jako punkty sprzedaży, czy nawet mały siedziby firm. Modułowy budynek z kontenera może służyć jako kasa biletowa, czy też punkt sprzedaży mieszkań na danej nieruchomości. Świetnie sprawdzają się również jako mobilne biura, które są chętnie używane podczas różnego rodzaju festiwali, czy też imprez plenerowych. Ich montaż jest prosty, a dzięki lekkiej wadze można je usadowić w dowolnym miejscu.

Rodzaje kontenerów - jakie możemy wyróżnić?

Jak wskazują producenci pawilonów i kontenerów mieszkalnych - sam obiekt można bez trudu dopasować do wymagań klienta. Ze względu na stosowane w jego produkcji materiału, nie ma problemu by nadać mu dowolny kształt. Nie ma również przeciwskazań do zapewnienia konkretnego wyposażenia.

Jakie więc rodzaje kontenerów możemy wyróżnić? Sami producenci kontenerów wyróżniają ich kilka. Jakie?

  • kontenery mieszkalne,
  • kontenery biurowe,
  • kontenery magazynowe,
  • kontenery medyczne,
  • kontenery sanitarne,
  • kontenery wojskowe,
  • kontenery gastronomiczny.

Każdy z nich posiada unikalne cechy, które pozwalają na jego wykorzystanie w konkretnej branży. Mimo, że większość producentów kontenerów mieszkalnych i pawilonów posiada własne katalogi z produktami, można również przedstawić własny projekt, który chcielibyśmy zrealizować.