Nazistowskie napisy na szkolnym ogrodzeniu. 22-latek deportowany z Polski

FOT. KMP w Rybniku
Kryminalni z rybnickiej komendy zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy, który trzy razy uszkodził betonowe ogrodzenie jednej ze szkół w centrum Rybnika. Mężczyzna malował na murze nazistowskie symbole i treści. Po zatrzymaniu został przekazany Straży Granicznej, a następnie deportowany z Polski z 8-letnim zakazem wjazdu do strefy Schengen.
Policjanci ustalili, że 22-latek wracał do szkolnego ogrodzenia i za każdym razem nanosił na nie farbą treści oraz symbole nazistowskie. W ten sposób trzykrotnie uszkodził betonowe ogrodzenie jednej ze szkół w centrum Rybnika.
Kryminalni namierzyli podejrzanego i zatrzymali go. Podczas przesłuchania obywatel Ukrainy przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sprawa została zakwalifikowana jako przestępstwa z nienawiści.
Policjanci rybnickiej komendy przekazali zatrzymanego funkcjonariuszom Grupy Zamiejscowej Straży Granicznej w Rybniku. Wraz z mężczyzną przekazali wniosek o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu do kraju pochodzenia. Podstawą była ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z polskim Kodeksem karnym publiczne propagowanie nazistowskiego ustroju i ideologii jest przestępstwem. Odpowiedzialność karna może dotyczyć także uszkodzenia cudzej rzeczy. W tym przypadku policjanci zabezpieczyli materiał dotyczący powtarzających się zniszczeń oraz treści naniesionych na szkolne ogrodzenie.
Mężczyzna opuścił już Polskę. Otrzymał również 8-letni zakaz ponownego wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen.
To nie był zwykły akt wandalizmu. Powtarzające się nanoszenie nazistowskich treści na ogrodzeniu szkoły oraz szybkie zakończenie sprawy pokazują, że takie zachowanie może skutkować nie tylko zatrzymaniem, lecz także poważnymi konsekwencjami administracyjnymi i zakazem wjazdu do całej strefy Schengen.
na podstawie: Policja Rybnik.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KMP w Rybniku). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] ROW 1964 Rybnik – Warta Gorzów Wielkopolski 5:1 w Betclic 3. Lidze Grupa 3 (Grupa III)](/images/mecz/thumbnails/row-1964-rybnik-warta-gorzow-wielkopolski-01082026-51.webp)
[PIŁKA NOŻNA] ROW 1964 Rybnik – Warta Gorzów Wielkopolski 5:1 w Betclic 3. Lidze Grupa 3 (Grupa III)

Uderzył w garaże rybnickiej komendy i odjechał. Miał prawie 1,5 promila

Dzikie wysypiska pod obserwacją. Straż Miejska w Rybniku sięga po fotopułapkę

Szymon Gonczar wygrał 240 kilometrów po górach. Zaczynał od krótkich truchtów

Trzy minuty dźwięku w Rybniku. To będzie test, nie alarm

Minuta syren w Czerwionce-Leszczynach. To będzie alarm ćwiczebny

Sto nutrii, 150 kilogramów warzyw i praca bez końca w Rybniku

„Recepta na życie” dla seniorów. Wsparcie nie kończy się na gabinecie

Gdy temperatura przekracza 30 stopni. W CKE działa miejsce chłodu

Remont ulicy Kotucza zamknie wlot ronda. Kierowcy pojadą objazdami

Muzyka, fortepian i potańcówka. Spotkanie w Łukowie Śląskim

Pielgrzymka ruszyła z Rybnika. Policjanci zabezpieczyli skrzyżowania

Montaż klimatyzacji na własną rękę? To może skończyć się wysoką karą

Rybka z nowymi rabatami. Osiem firm dołączyło do programu
Przydatne dane teleadresowe
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku - kontakt, adres, godziny
- Filia nr 17 Grabownia w Rybniku - kontakt, godziny, zasady wypożyczeń
- Starostwo Powiatowe w Rybniku - kontakt, rejestracja pojazdów, prawo jazdy, pomoc prawna
- Nadleśnictwo Rybnik - kontakt, drewno, edukacja leśna i zasady wjazdu do lasu
- TBS Rybnik - kontakt, nabór mieszkań, lokale usługowe
- Filia nr 18 Biblioteki w Rybniku - godziny, usługi i dojazd
