Nowy poradnik pokazuje drogę NGO do zamówień publicznych

FOT. Powiat Rybnicki
W zamówieniach publicznych wciąż zostaje sporo miejsca, którego sektor społeczny nie wykorzystuje w pełni. Nowy poradnik Narodowego Instytutu Wolności ma to uporządkować i pokazać, kiedy organizacje pozarządowe mogą stać się partnerem dla administracji. Publikacja nie jest tylko zbiorem definicji – ma działać jak mapa dla urzędów, samorządów i samych NGO. Zamiast urzędowego żargonu pojawia się tu praktyczna odpowiedź na pytanie, jak włączyć społeczny potencjał do codziennych przetargów.
- Administracja publiczna wciąż częściej wybiera znane schematy
- Poradnik ma zamknąć lukę wiedzy po obu stronach
- Bezpłatna wersja cyfrowa już trafiła do czytelników
Administracja publiczna wciąż częściej wybiera znane schematy
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przygotował poradnik autorstwa Tomasza Schimanka po to, by mocniej wypchnąć organizacje pozarządowe do obszaru zamówień publicznych. Dziś wiele instytucji nadal opiera współpracę z sektorem społecznym głównie na konkursach ofert i trybie pozakonkursowym. Tymczasem zamówienia publiczne mogą być dla nich równie użytecznym narzędziem.
Publikacja pokazuje, że nie chodzi o rewolucję, lecz o szersze spojrzenie na to, jak wydawane są publiczne pieniądze. W ocenie NIW to właśnie aspekty społeczne w zamówieniach mogą pomóc realizować zadania nie tylko sprawnie, ale też z wyraźnym efektem dla integracji społecznej, aktywizacji zawodowej i lokalnych inicjatyw.
„Takie podejście nie oznacza rezygnacji z konkurencyjności czy jakości usług” – podkreślił we wstępie Michał Braun, dyrektor NIW-CRSO.
Poradnik ma zamknąć lukę wiedzy po obu stronach
Autor zwraca uwagę, że przepisy i zalecenia istnieją, ale ich wykorzystanie wciąż jest niewielkie. Zgodnie z materiałem, aspekty społeczne w zamówieniach publicznych oraz preferencje dla podmiotów ekonomii społecznej są wskazywane także w zaleceniach Rady Ministrów dla administracji rządowej. Problem polega jednak na tym, że zamawiający nie zawsze wiedzą, kiedy i jak z tych możliwości korzystać.
„Tę lukę wiedzy ma wypełniać niniejsza publikacja” – napisał Tomasz Schimanek.
Poradnik został pomyślany nie tylko dla urzędów i jednostek administracji publicznej. Mogą z niego korzystać także organizacje pozarządowe oraz inne podmioty ekonomii społecznej. Dla nich to nie tylko opis zasad, lecz również podpowiedź, jak rozmawiać z instytucjami publicznymi o nowych formach współpracy i gdzie szukać przestrzeni do startu w zamówieniach.
Bezpłatna wersja cyfrowa już trafiła do czytelników
Publikacja „Zamówienia publiczne: NGO partnerem sektora publicznego” jest dostępna bezpłatnie w formie cyfrowej. To ważna wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień pracują przy zlecaniu zadań publicznych albo chcą wejść w ten obszar po raz pierwszy.
Poradnik sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2031. W efekcie powstało narzędzie, które ma pomóc przełożyć społeczną energię na formalne procedury – bez utraty jakości, za to z większą szansą na szersze wykorzystanie potencjału organizacji społecznych.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Rybniku.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat Rybnicki). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Szarżował motorowerem po chodniku. Po służbie zatrzymał go policjant z Rybnika

Ruch, woda i lato na dwóch kąpieliskach Rybnika - sprawdź sierpniowy plan

Daria ze Śląska wystąpi na Kampusie. Wstęp wolny

Chwila nieuwagi przy bankomacie może kosztować więcej niż wypłacona gotówka

Policyjne statystyki przestępstw z uprzedzeń zmieniły zasady gry

Robert Bober mistrzem Polski. W deszczu rzucił oszczepem 53,87 m

Radni Rybnika spotkają się na sesji. Obrady będzie można oglądać online

Drzewo już wie, że zbliża się zima. Dzieje się to nawet podczas letnich upałów

Paczki żywnościowe w Rybniku. Osiem produktów dla jednej osoby

Nowy żłobek w Rybniku już działa. Są jeszcze wolne miejsca dla dzieci

Po Lyski Rock Festiwal pojadą dodatkowe autobusy do Rybnika

Jeden bilet na autobusy Rybnika i MZK. Zmiana dla pasażerów

Mickiewicz wraca na scenę biblioteki - Rybnik zanurzy się w „Dziadach”

Bezpłatna mammografia w Czerwionce-Leszczynach. Badania w dwóch punktach
Przydatne dane teleadresowe
- Filia nr 18 Biblioteki w Rybniku - godziny, usługi i dojazd
- Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku - kontakt, rejestracja, świadczenia i wsparcie dla pracodawców
- WORD Rybnik - egzaminy na prawo jazdy, cennik i rezerwacja
- Filia nr 1 Biblioteki Rybnik w Ligocie - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Urząd Skarbowy w Rybniku - kontakt, godziny, e-usługi i umawianie wizyt
- TBS Rybnik - kontakt, nabór mieszkań, lokale usługowe
