Rybnik świętował 107. rocznicę odzyskania niepodległości na Rynku i w bazylice

Podczas uroczystości 11 listopada mieszkańcy Rybnik zebrali się najpierw w bazylice św. Antoniego, a potem na Rynku, by razem oddać hołd historii i lokalnym doświadczeniom związanym z niepodległością. Uroczystość miała wymiar religijny i obywatelski — msza, apel pod pomnikiem i wspólny Hymn. Zgromadzeni wysłuchali też przemówienia prezydenta miasta.
- Obchody na Rynku w Rybniku
- Msza, hołd i przemarsz
- Przemówienie prezydenta Piotra Kuczery
Obchody na Rynku w Rybniku
Po mszy św. w bazylice św. Antoniego uczestnicy — w tym poczty sztandarowe, delegacje i harcerze — przemaszerowali na Rynek. Tam przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” odbyło się podniesienie flagi państwowej na maszt. Uroczystość miała charakter zarówno oficjalny, jak i lokalnie refleksyjny — mieszkańcy wspólnie przypomnieli znaczenie wolności i pamięć o tych, którzy ją wywalczyli.
Msza, hołd i przemarsz
Dzień rozpoczęła msza w intencji Ojczyzny, a następnie delegacje oddały hołd przy pomniku Jana Pawła II. Ceremonia łączyła elementy religijne z patriotycznymi; widoczne było zaangażowanie różnych środowisk miasta, co podkreślało wagę wspólnego upamiętnienia rocznicy.
Przemówienie prezydenta Piotra Kuczery
W wystąpieniu Piotra Kuczery padły odniesienia do historii Śląska, doświadczeń rodzin regionu i odpowiedzialności, jaka spoczywa na współczesnych mieszkańcach. Prezydent zwrócił uwagę na trudne losy śląskich rodzin po I wojnie światowej oraz na konieczność pielęgnowania wolności poprzez codzienne postawy.
“Dziś nasza wolność nie wymaga od nas walki z bronią w ręku, ale wymaga odpowiedzialności za słowo, troski o prawdę, o wspólnotę i o przyszłość naszych dzieci.”
Wśród życzeń znalazła się prośba o pamięć, szacunek dla różnorodności i dumę z lokalnej historii — wartości, które prezydent przedstawił jako fundament wspólnego domu, jakim jest Polska.
na podstawie: Urząd Miasta w Rybniku.
![]()
Ostatnie Artykuły

Motocykliści nie odpowiadają za każdy wypadek. Dane pokazują zaskakujący podział

Na rybnickim rynku mundurowe święto i jubileusz Straży Miejskiej

Atrakcyjna cena może skończyć się utratą pieniędzy. Policja ostrzega

Na przejściu pieszy nie ma drugiej szansy - alarmujące statystyki

Wojciech Tochman w Rybniku opowie o wojnie widzianej z bliska

Świadczenie wspierające w Rybniku. Pomoc przy wniosku

Wrześniowa podróż do źródeł Europy. Jacek Kurek spotka się z rybniczanami

Dwa dni święta plonów w Przegędzy. Był festyn i msza dziękczynna
![[PIŁKA NOŻNA] Barycz Sułów – ROW 1964 Rybnik 4:0. Po przerwie gospodarze rozstrzygnęli mecz w Betclic 3. Lidze Grupa 3 (Grupa III)](/images/mecz/thumbnails/barycz-sulow-row-1964-rybnik-22082026-40.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Barycz Sułów – ROW 1964 Rybnik 4:0. Po przerwie gospodarze rozstrzygnęli mecz w Betclic 3. Lidze Grupa 3 (Grupa III)

Japonia bez przewodnika. Monika Weissmann opowie o codzienności

Nowy radiowóz dla Gaszowic. Trzy gminy wsparły zakup Kia Sportage

Z księgowości do literatury. Rybniczanin opisał losy trzech pokoleń

Upiór wychodzi z „Dziadów” i trafia na wystawę w Rybniku

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy
Przydatne dane teleadresowe
- Apteki Pstrążna, gmina Lyski, powiat rybnicki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki LYSKI, powiat rybnicki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Filia nr 2 Maroko w Rybniku - godziny, karta, wypożyczenia
- Miejski Dom Pomocy Społecznej w Rybniku - kontakt, warunki pobytu i zakres opieki
- Apteki Gaszowice, powiat rybnicki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Urząd Skarbowy w Rybniku - kontakt, godziny, e-usługi i umawianie wizyt
