Herbowy szczupak z Rybnika szuka imienia mieszkańców w konkursie

Na skwerze przy ul. Miejskiej w Rybniku pojawiła się nowa miejska atrakcja – rzeźba herbowego szczupaka, która zapowiada serię podobnych instalacji w różnych częściach miasta. To nie tylko symbol historii, ale i okazja do wspólnej zabawy dla mieszkańców, którzy mogą nadać rybie imię w specjalnym konkursie.
- Rybnik z nowym symbolem na skwerze Juliusz – poznaj herbowego szczupaka
- Weź udział w konkursie i nadaj imię herbowemu szczupakowi z Rybnika
Rybnik z nowym symbolem na skwerze Juliusz – poznaj herbowego szczupaka
W samym sercu Rybnika, tuż obok Edukatorium Juliusz, stanęła wyjątkowa rzeźba – herbowy szczupak wykonany z brązu przez Piotra Pietrasiewicza. Ta dumnie spoglądająca ryba to pierwsza z planowanej serii instalacji, które mają pojawiać się w miejscach ważnych dla mieszkańców i związanych z historią miasta.
Herb Rybnika, zgodnie z miejską uchwałą, przedstawia srebrnego (białego) szczupaka na błękitnym tle tarczy, skierowanego ku prawemu narożnikowi. Towarzyszą mu motywy roślinne – kotewka zwana orzechem wodnym o srebrnych łodygach i kwiatach, umieszczona w narożnikach tarczy. To właśnie ta ryba stała się inspiracją dla nowej miejskiej instalacji.
Weź udział w konkursie i nadaj imię herbowemu szczupakowi z Rybnika
Nowa rzeźba chce zyskać coś więcej niż tylko status symbolu – marzy o własnym imieniu! Dlatego Urząd Miasta zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konkursie na nazwę dla tej wyjątkowej postaci. Kreatywność i pomysłowość mile widziane – zgłoszenia mogą być zabawne, wzruszające lub po prostu oddające ducha Rybnika.
„Legenda mówi, że pogłaskanie płetwy rybnickiego szczupaka przynosi szczęście… Sprawdźcie sami” – zachęca prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Historia miasta jest nierozerwalnie związana z rybami. Nazwa Rybnik pochodzi od starosłowiańskiego słowa „rybnik”, oznaczającego staw rybny. W dawnych czasach tereny dzisiejszego miasta pełne były takich zbiorników, a hodowla ryb była jednym z głównych zajęć mieszkańców.
Miejsce ustawienia rzeźby również ma swoje „rybne” korzenie. Obok stoi kościół ewangelicko-augsburski, którego budynek kiedyś pełnił funkcję zamkowej sieciarni. Z kolei Park Bukówka, położony niedaleko, jeszcze 115 lat temu był miejscem pełnym wodnych stawów.
Herbowy szczupak nie jest jedynym sposobem na przybliżenie mieszkańcom tej symbolicznej postaci. Dla najmłodszych przygotowano pluszowego Rybek – sympatyczną maskotkę obecna na wielu wydarzeniach i spotkaniach miejskich.
Oficjalne odsłonięcie pierwszej rzeźby odbyło się 28 lipca 2025 roku z udziałem prezydenta Piotra Kuczery oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków Henryka Mercika. To dopiero początek miejskiej przygody ze szczupakiem – kolejnych instalacji możemy spodziewać się już niedługo.
Na podst. UM Rybnik
Autor: krystian