Ekologiczny piknik w Rybniku zakończył program Resiliency Gardens

W Rybniku zakończył się niezwykły program ogrodniczy, który nie tylko zintegrował dzieci z różnych szkół, ale także wprowadził ich w świat ekologii i zrównoważonego rozwoju. To wydarzenie pokazało, jak małe działania mogą mieć wielkie znaczenie dla przyszłości miasta i jego mieszkańców.
- Rybnik tętni zielenią dzięki szkolnym ogródkom
- Wsparcie międzynarodowe i lokalne dla rybnickich szkół
- Integracja i edukacja jako fundamenty projektu ogrodniczego w Rybniku
Rybnik tętni zielenią dzięki szkolnym ogródkom
Na terenie popularnej rybnickiej “Grzybówki” odbył się ekologiczny piknik, który był zwieńczeniem programu ogrodniczego „Resiliency Gardens”. Wydarzenie zgromadziło uczestników z 14 placówek oświatowych – przedszkoli i szkół – które przez ostatni czas aktywnie rozwijały swoje przydomowe ogródki. Piknik otworzył zastępca Prezydenta Miasta Rybnika, Wojciech Kiljańczyk, podkreślając znaczenie takich inicjatyw dla lokalnej społeczności.
Podczas spotkania dzieci mogły wziąć udział w licznych grach i zabawach o tematyce ekologicznej, a także obejrzeć wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Mój wymarzony ogród”. Całość zakończyła wspólna integracja przy ognisku, co dodało wydarzeniu ciepłej, rodzinnej atmosfery.
Wsparcie międzynarodowe i lokalne dla rybnickich szkół
Projekt otrzymał znaczące wsparcie finansowe od amerykańskich fundacji Seeds Programme International oraz Resiliency Gardens, które przeznaczyły łącznie ponad 22 tysiące dolarów na materiały ogrodnicze oraz edukację prowadzoną przez specjalistki z Fundacji Naturalnego Rozwoju. Dzięki temu dziesięć rybnickich placówek mogło stworzyć własne zielone przestrzenie do nauki i zabawy.
Co więcej, lokalne firmy Alan Systems i Ecol oraz przedstawiciel czeskich wielorazowych kubków Nicknack zaangażowały się w finansowanie kolejnych trzech ogródków. Ostatni, czternasty ogródek powstaje właśnie dzięki środkom projektu „Rybnik - w kierunku zielonej przyszłości”, realizowanego w ramach Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Integracja i edukacja jako fundamenty projektu ogrodniczego w Rybniku
Jednym z warunków udziału w programie była obecność uczniów narodowości ukraińskiej, co miało na celu ich integrację ze środowiskiem szkolnym. Jak podkreśla June Lavelle, założycielka Fundacji Resiliency Gardens:
- Powstałe w ramach projektu ogródki przyszkolne zapewniają uczniom, w tym – uchodźcom - praktyczną możliwość nauki i stworzenia małych społeczności klasowych, pogłębiają przyjaźnie. Ogrody odmieniają życie uczniów, oferując unikatową mieszankę edukacji klimatycznej i praktycznego ogrodnictwa oraz wspierając spójność społeczną.
Zajęcia prowadzone przez edukatorki z Fundacji Naturalnego Rozwoju skupiały się na praktycznych aspektach uprawy roślin oraz ekologii – od kompostowania po naturalne nawożenie gleby. Dorota Piecha zwraca uwagę na wyjątkową wartość tych lekcji:
- Projekt ma niezwykłą wartość edukacyjną dla dzieci, które widzą, że warzywa i owoce nie rosną w supermarkecie, że trzeba je zasadzić/zasiać, podlewać, dbać o nie, a na końcu można zjeść.
Monika Kubisz z Urzędu Miasta Rybnika dodaje:
- Chociaż mogłoby się wydawać, że zaproponowane w projekcie działania są z pozoru małe w zderzeniu z globalną perspektywą – to właśnie takie „małe kroczki” zmieniają nasze postawy, kształtują określone zachowania i budują świadomość. Wyposażając dzieci i młodzież w tę wiedzę i dając im jednocześnie poczucie przynależności i sprawczości, przygotowujemy ich do roli odpowiedzialnych obywateli zaangażowanych w zrównoważoną przyszłość.
Zaangażowanie młodych rybniczan w miejskie ogrodnictwo to nie tylko nauka o środowisku – to inwestycja w lepsze jutro całego miasta. W maju tego roku program zdobył wyróżnienie Polskiej Agencji Prasowej „Innowacyjny samorząd”, co potwierdza jego wyjątkowy charakter i skuteczność.
Opierając się na: Urząd Miasta Rybnika
Ostatnie Artykuły

Na Nowinach powstaje jedna duża filia biblioteczna. Koniec z ciasnymi lokalami

Rybniczanie ruszą nad wodę. Kąpieliska i baseny wchodzą w sezon

Rybnickie historie trafiły do jednej książki i wracają na nowo

Śląskie smaki wracają do Koszęcina. Trwa zaproszenie na XX edycję festiwalu

Na rybnickim rynku znów ruszą potańcówki. Osiem piątków z motywem

Rybnickie szkoły z ekologicznym sukcesem. Nowe pracownie z VR i stacją pogodową

Zimowa elegancja na co dzień - jak zachować klasę w codziennych stylizacjach?

Pakiety medyczne a zdrowie osób młodych - dlaczego profilaktyka nie jest tylko dla seniorów

Jak wybrać internet do domu z ogrodem i tarasem?

Czy warto kontrolować zdrowie nawet bez objawów? Rola regularnych badań

Pierwszy wodomat w Polsce stanął w Rybniku. Woda jest dostępna przez całą dobę

Dwa koncerty przy świecach rozgrzeją lipcowy wieczór w Rybniku-Chwałowicach

Korty w Czerwionce–Leszczynach wyłoniły najlepszych graczy

Małe nogi, wielkie emocje na boisku w Czerwionce-Leszczynach
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Rybniku Wielopolu - msze, sakramenty, kontakt
- Kopalnia Węgla Kamiennego ROW w Rybniku - siedziba, zakłady, kontakt
- Parafia Chrystusa Króla w Rybniku Golejowie - historia, nauki przedmałżeńskie, poradnia małżeńska
- Biblioteka Rybnik Filia nr 6 Dąbrówki/Nowiny - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Rybniku - msze, kancelaria, sakramenty
- Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku - kontakt, godziny, kompostownia
