Rekordowo duża dotacja dla Rybnika i gmin partnerskich została przyznana w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Olbrzymie wsparcie pozwoli znacząco rozwinąć energetykę rozproszoną, opartą o odnawialne źródła energii w tej części Województwa Śląskiego, które właśnie zmienia się w bardziej zielone.
Zielona energia na terenie Gmin Partnerskich: Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Pszów, Świerklany
Przyznanie grantu dla Rybnika i gmin partnerskich ma cel o wiele bardziej dalekosiężny, niż tylko montaż instalacji fotowoltaicznych czy też pomp ciepła. Jest to jeden z etapów realnej transformacji terenów poprzemysłowych, charakteryzujących się gęstą zabudową, szczególnie narażoną na szkodliwe skutki występowania smogu.
Jednocześnie zwiększony zostaje udział energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym regionu. Wśród mieszkańców kształtują się ponadto postawy proekologiczne. Wszystko to razem uniezależnia właścicieli nieruchomości od dostaw prądu z sieci oraz od paliw kopalnych, którymi opalali dotąd piece centralnego ogrzewania.
Łączna kwota dotacji, obejmująca przeszło 143 000 000 zł, przeznaczona zostanie na przedsięwzięcie realizowane w latach 2024-2026.
Z tej sumy każdy inwestor będzie mógł pozyskać nawet do 140 000 zł bezzwrotnego dofinansowania do zestawu obejmującego:
- fotowoltaiki pokrywającej zapotrzebowanie energetyczne budynku
- pompy ciepła do centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej
- magazyn energii elektrycznej
- system zarządzania energią
W ramach grantu przewidziano realizację aż 2596 instalacji OZE oraz 1678 magazynów energii elektrycznej i cieplnej. Jest to pokaźna ilość będąca realną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców.
Żeby skorzystać z dotacji, trzeba przedłożyć odpowiednie dokumenty. Ich wykaz, a także zakres formalności, jakich należy dopełnić, znajduje się w stosownym urzędzie gminy. Trzeba tylko pamiętać, że koszty kwalifikowane (podlegające zwrotowi) nie obejmują podatku VAT. Dotyczą wyłącznie kwot netto. Obejmują za to zarówno zakup elementów instalacji i ich montaż.
Wykonawcę typuje i wybiera właściciel nieruchomości. Komu warto powierzyć wykonanie eko-instalacji?
Dla inwestora niezwykle ważna jest możliwość samodzielnego wyboru wykonawcy proekologicznej instalacji, która stanie się częścią jego domu. Dzięki prostej procedurze gmina nie wyłania firm na drodze przetargu, właściciel nieruchomości też nie musi tego robić. W efekcie może szybciej cieszyć się prądem produkowanym ze słońca, jak również ciepłem pochodzącym z nowoczesnej pompy (powietrznej lub gruntowej).
Prostota wyboru może jednak prowadzić do błędnych wniosków. Jednym z nich jest wybór firmy znajdującej się w pobliżu, co ma przyspieszyć realizację projektu. Bliskość nie zawsze równa się jakości, a ona jest przecież kluczowa dla bezawaryjnej pracy instalacji OZE.
Wykonawca musi dysponować wiedzą i doświadczeniem. Dodatkowym atutem jest możliwość poznania opinii innych, którzy mieli już okazję skorzystać z czyichś usług, a także weryfikacja realizacji. Te dwa aspekty powinny w największym stopniu rzutować na wybór tej lub innej firmy. To, czy wykonawca pochodzi z bliska, czy też z daleka ma w tym przypadku marginalne znaczenie.
Doświadczonego wykonawcę fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii znaleźć można w Częstochowie. Firma Eco-Team od 10 lat specjalizuje się w instalacjach czerpiących z energii odnawialnej i ma na koncie projekty na terenie całej Polski — od domów jednorodzinnych, przez przedsiębiorstwa, aż po obiekty użyteczności publicznej i rozrywkowe.