Prezydent Rybnika spotkał się z zarządem Ecol Sp. z o.o.
Prezydent Miasta Rybnika, Piotr Kuczera, spotkał się z zarządem Ecol Sp. z o.o., aby omówić działalność firmy oraz jej plany rozwojowe. Spotkanie odbyło się w siedzibie firmy na ul. Podmiejskiej i uczestniczyli w nim również Prezes Zarządu Wojciech Majka oraz Wiceprezes Zarządu Krzysztof Wojtyczka.
  1. Spotkanie Prezydenta Miasta Rybnika z zarządem Ecol.
  2. Omówienie działalności i planów rozwojowych firmy.
  3. Prezentacja nowoczesnego laboratorium.
  4. Podkreślenie roli Ecol w lokalnej i międzynarodowej gospodarce.

W trakcie wizyty, Prezydent Kuczera miał okazję zobaczyć nowoczesne Laboratorium Analiz Olejowych, które znajduje się w siedzibie głównej firmy. Laboratorium to prowadzi specjalistyczne badania i analizy środków smarnych oraz olejów transformatorowych zgodnie z obowiązującymi normami przemysłowymi. Diagnostyka opiera się na najnowszych technologiach, w tym na narzędziach sztucznej inteligencji (AI). Jako pierwsze laboratorium w Europie Centralnej, Ecol korzysta z technologii Grease Thief® do analiz smarów.

Firma Ecol została założona w 1991 roku, w wyniku restrukturyzacji służb remontowych Elektrowni Rybnik oraz sektora energetycznego. Obecnie specjalizuje się w outsourcingu smarowniczym i utrzymaniu ruchu, specjalistycznym czyszczeniu przemysłowym, diagnostyce olejów i smarów oraz dystrybucji środków smarnych. Ecol jest autoryzowanym dystrybutorem środków smarnych ORLEN OIL dla przemysłu i realizuje swoje usługi w ponad 30 krajach na całym świecie, w tym w Czechach i Stanach Zjednoczonych.

Prezes Zarządu Wojciech Majka podkreślił znaczenie spotkania z Prezydentem Miasta: - Niezmiernie cieszę się, że prezydent Miasta Rybnika znalazł czas na osobiste spotkanie z zarządem Ecol i udało nam się porozmawiać o działalności firmy, wyzwaniach i kierunkach rozwoju. Jesteśmy rybnicką firmą z branży inżynierii utrzymania ruchu i specjalistycznego serwisu przemysłowego zatrudniającą w Polsce około 450 osób i kolejne kilkanaście w Czechach i USA. Są to wspaniali fachowcy z doświadczeniem w projektach Ecol dla setek polskich i międzynarodowych koncernów przemysłowych. Mamy duże ambicje dalszego rozwoju naszych sztandarowych usług w Polsce, ale również za granicą. Aktywnie przygotowujemy się do postępującej transformacji energetycznej kraju oraz świata, inwestując w rozwój i wdrażając stale nowe technologie, umożliwiające dalszą mocną obecność Ecol na rynku, m.in. w nowobudowanych polskich i europejskich elektrowniach atomowych, elektrowniach wiatrowych i innych rozwijających się branżach. Dlatego, potrzebujemy ciągle nowych, jak najlepszych pracowniczek i pracowników oraz inwestujemy w rozwój obecnej kadry, z której jestem bardzo dumny. Myślę, że takie spotkania jak to dzisiejsze są ważne zarówno z perspektywy firmy jak i miasta, ponieważ umożliwiają wymianę poglądów oraz budowanie właściwego obrazu działania firmy, który, często z racji charakteru branży, nie jest publicznie dobrze znany. Niezależnie od wszystkiego, wspieramy wiele inicjatyw kulturalnych i społecznych w Rybniku i traktujemy Rybnik i Śląsk jako ważne miejsce w naszej działalności - mówi prezes Wojciech Majka.

Prezydent Kuczera również wyraził swoje zadowolenie z rozwoju lokalnych firm: - Bardzo cieszy mnie, że w Rybniku funkcjonują firmy, które na przestrzeni lat się rozwinęły i tak naprawdę są już markami międzynarodowymi, ale wciąż silnie są zakorzenione w naszym mieście. Ecol jest tu idealnym przykładem - powiedział prezydent Piotr Kuczera. - Praca właścicieli firmy Ecol, kompetencje pracowników oraz wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych powodują, że to tu - w Rybniku, wsparcie swojej działalności otrzymuje wiele firm z branży energetycznej i ciężkiego przemysłu - dodał prezydent.

Ecol zatrudnia obecnie około 450 osób w Polsce oraz kilkanaście w Czechach i USA, świadcząc usługi dla elektrowni, rafinerii i zakładów produkcyjnych. Firma aktywnie przygotowuje się do transformacji energetycznej, inwestując w rozwój i wdrażając nowe technologie, aby pozostać liderem na rynku.


Na podstawie: Urząd Miasta Rybnika