Rybnik w finale walki o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2026
Rybnik aspiruje do prestiżowego tytułu Zielonej Stolicy Europy 2026, stając się jednym z dziewięciu miast rywalizujących o to wyróżnienie. Czy uda się zdobyć ten tytuł, dowiemy się już w październiku tego roku!
  1. Rybnik walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2026.
  2. Miasto będzie oceniane w siedmiu kategoriach.
  3. Ogłoszenie finalistów nastąpi w lipcu.
  4. Zwycięzca zostanie wyłoniony w październiku w Walencji.

Miasto Rybnik złożyło wniosek o przyznanie tytułu Zielonej Stolicy Europy 2026, który został już zatwierdzony i przyjęty. Rybnik stanie w szranki z ośmioma innymi europejskimi miastami, które również aspirują do tego prestiżowego wyróżnienia. Są to Braga i Guimarães z Portugalii, Braszów z Rumunii, Kordoba z Hiszpanii, Heilbronn z Niemiec, Klagenfurt nad jeziorem Wörthersee oraz Linz z Austrii, a także Ryga z Łotwy.

Proces oceny wniosków jest już w toku. Siedmiu niezależnych ekspertów dokonuje przeglądu i analizy każdego zgłoszenia. W lipcu poznamy miasta, które przejdą do finałowego etapu konkursu. Prezentacje finalistów odbędą się w dniach 23-24 października w hiszpańskiej Walencji, a uroczysta ceremonia wręczenia nagród, na której zostanie ogłoszony zwycięzca, zaplanowana jest na 24 października.

Rybnik będzie oceniany w siedmiu kluczowych kategoriach: jakość powietrza, zarządzanie wodą, bioróżnorodność, gospodarka odpadami, poziom hałasu, adaptacja do zmian klimatu oraz łagodzenie zmian klimatycznych. Każda z tych dziedzin jest niezwykle istotna dla poprawy jakości życia mieszkańców oraz ochrony środowiska.

Konkurs o tytuł Zielonej Stolicy Europy to nie tylko prestiż, ale także motywacja do dalszego wdrażania najlepszych praktyk inwestycyjnych. Wyróżnienie to jest przyznawane miastom, które wiodą prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego. Jeśli Rybnik zdobędzie ten tytuł, będzie to znaczący krok w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony przyrody.


Opierając się na: Urząd Miasta Rybnika