W tym roku Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych przypadł na 19 listopada. Obchody te stwarzały okazję do zwrócenia uwagi na globalny problem, jakim są wypadki drogowe i ich ofiary. W związku z tym, mundurowi z Rybnika wykorzystali ten dzień na profilaktykę kierowców, wręczając im specjalnie przygotowane na tę okazję ulotki i odblaski, a także przestrzegając i informując o możliwych zagrożeniach na drogach.

Każdego dnia słyszymy bądź czytamy o wypadkach drogowych. Na polskich drogach codziennie rozgrywają się dramaty, dochodzi do tragedii, są ofiary w ludziach. Kiedy słyszymy o ofiarach wypadków drogowych, najczęściej na myśl przychodzi nam to, że ktoś zginął, stracił życie.

Policjanci z Rybnika chcąc zniwelować tego typu zdarzenia, przeprowadzili szereg czynności mających na celu poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.

19 listopada od wczesnych godzin porannych pracowali na ulicach, badając stan trzeźwości kierujących. W tym dniu mundurowi dokonywali także kaskadowych pomiarów prędkości, co miało na celu zatrzymanie wielu piratów drogowych. W ten sposób policjanci starali się wpłynąć na bezpieczeństwo. Dodatkowo przeprowadzali oni rozmowy z kierującymi, wręczali im stosowne ulotki przypominające o zachowaniach koniecznych do spełnienia warunków bezpiecznej jazdy. Wiele osób otrzymało w ten dzień odblaski, które zwiększają naszą widoczność i pozwalają zniwelować wiele zagrożeń na drogach. Zachęcamy, by nosić je nie tylko wówczas, gdy wymagają tego przepisy, ale także w obszarze zabudowanym - zwłaszcza po zmroku w słabo oświetlonych miejscach. Dajemy w ten sposób szansę kierowcy, by ten mógł odpowiednio zareagować.

Do kierowców natomiast apelujemy o pamięć, że nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie powoduje obniżenie koncentracji i opóźnia czas reakcji kierującego. Ponadto przypominamy, aby zdjąć nogę z gazu, szczególnie podczas okresu jesienno-zimowego, z którym mamy właśnie do czynienia. Brawura i ryzykowne zachowania mogą prowadzić do tragedii. Pamiętajmy, że prędkość należy dostosować nie tylko do oznakowania, ale przede wszystkim do warunków ruchu na drodze. Kultura i wzajemny szacunek na drodze oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Zadbajmy o to, aby Dzień Pamieci Ofiar Wypadków Drogowych nie dotyczył nas samych.