Zakończyła się modernizacja elewacji rybnickiej biblioteki. Budynek wypiękniał i, co ważne, stał się bardziej ekologiczny, a jego eksploatacja bardziej ekonomiczna.

Termomodernizacja biblioteki przy ul. Szafranka 7 w Rybniku była pierwszą od ponad 30 lat istnienia tego obiektu kompleksową modernizacją jego elewacji.

Remont prowadzony był przy otwartej dla naszych czytelników placówce, a jej poszczególne pomieszczenia były wyłączane z użytku na czas realizacji najbardziej uciążliwych prac.

Ekipy budowlane zakończyły prace, a zakres wartej nieco ponad 3,5 mln zł inwestycji był spory. Docieplone zostały ściany zewnętrzne i stropodachy budynku, wymieniono okna i parapety, zamontowano zewnętrzne rolety okienne. Budowlańcy zmodernizowali instalację centralnego ogrzewania, wymienili instalację odgromową i odtworzyli pokrycia z płytek klinkierowych znajdujących się na elewacji budynku.

Wyremontowali też schody zewnętrzne, podjazd dla osób z niepełnosprawnościami oraz murki zewnętrzne.

Wyraźnie poprawiła się estetyka pasa wokół budynku: najpierw zdemontowano elementy ozdobne, które następnie wyczyszczono, zabezpieczono antykorozyjnie, pomalowano i ponownie zamontowano.

Budynek zyskał nowy, atrakcyjny wygląd, ale termomodernizacja to przede wszystkim oszczędność energii i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Biblioteka stała się jeszcze bardziej dostępna i przyjazna dla mieszkańców miasta i regionu.

Kilka lat temu przeprowadzono ważny remont wnętrza biblioteki. W 2016 roku w budynku została zamontowana winda, która łączy trzy kondygnacje i ułatwia korzystanie z placówki m.in. osobom z niepełnosprawnościami.