Zapraszamy na spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży, dziennikarką, tłumaczką i propagatorką kultury – Barbarą Gawryluk.

Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk w ramach projektu „Czarna seria” odbędzie się 18 października o godz. 11:15 w Bibliotece Głównej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku.

„Czarna Seria” to projekt zaplanowany jako ciąg wydarzeń interdyscyplinarnych łączących zagadnienia z pogranicza literatury faktu, publicystyki, literatury pięknej ze światem filmu i nowych mediów. Projekt ma być spojrzeniem na fenomen kryminału jako uniwersalnego produktu kultury cieszącego się popularnością wśród wszystkich grup odbiorców.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Barbara Gawryluk - Dziennikarka radiowa, tłumaczka z języka szwedzkiego, autorka książek dla dzieci i młodzieży, propagatorka kultury, wyróżniona nagrodą IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci „Alfabet”. Jej książki zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABCXXI, nominowane i wyróżniane, m.in. Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Absolwentka filologii szwedzkiej na UJ. W 2021 r. Barbara Gawryluk została odznaczona Krzyżem Kawalerskim klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej (w skali pięcioklasowej orderu klasa IV) (Nordstjärneorden) nadawanym przez JKM Karola XVI Gustawa, Króla Szwecji – „za liczne zasługi na polu promowania i udostępniania szwedzkiej literatury i kultury w Polsce”. To prestiżowe odznaczenie przyznawane jest obcokrajowcom, którzy w szczególny sposób zasłużyli się na rzecz Szwecji.