Siding jest materiałem wykończeniowym domów. Stosuje się go głównie w budownictwie jednorodzinnym. Mimo że panele winylowe są łatwe w konserwacji, nie oznacza to, że nie należy ich regularnie myć. Jest wręcz przeciwnie — brudny siding szpeci dom, odbierając mu całą estetykę. Jak zatem skutecznie go wyczyścić?

Jak umyć elewację z sidingu i przywrócić jej dawną świetność?

Elewacje z sidingu — trend, który przybył ze Stanów Zjednoczonych

Od kilkunastu lat widzimy w Polsce coraz więcej elewacji z sidingu. To trend, który przybył do nas ze Stanów Zjednoczonych. Siding to inaczej oblicówka winylowa, czyli modyfikowane PCV. Stosuje się go przy wykańczaniu elewacji dachowych, jako podsufitkę, jak również używa się go do wykańczania ścian domu. Mimo że siding jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, trzeba go regularnie myć.

Siding może imitować kamień lub drewno. Na tym jednak nie kończą się jego walory estetyczne. Siding jest materiałem wytrzymałym i łatwym w utrzymaniu. Zaletą elewacji pokrytej sidingiem jest to, że nie trzeba jej cyklicznie malować.

Kiedy najlepiej myć siding?

Jak już wspomnieliśmy, wytrzymałość i łatwość w konserwacji, nie czyni sidingu materiałem odpornym na zabrudzenia. Warto go wyczyścić po jesieni i zimie, kiedy padające deszcze i śnieg, pozostawiły na nim kurz, brud i osad. Dlatego, kiedy nadejdzie wiosna, dobrze jest odświeżyć elewację z sidingu.

Mycie sidingu — myjka ciśnieniowa nie jest dobrym wyborem

Dlaczego nie powinieneś myć sidingu myjką ciśnieniową? Ponieważ mycie pod ciśnieniem może naruszyć zatrzaski, które łączą poszczególne panele sidingu. Spowoduje to, że pod wpływem temperatury i wiatru mogą się one obluzować i przemieścić. W efekcie może dojść do rozszczepienia paneli, a w konsekwencji siding będzie trzeba położyć na nowo. Woda z wysokociśnieniowej myjki może wejść w wewnętrzne części paneli. Tak powstaje zawilgocenie, które przyczynia się do murszenia ścian. Konstrukcja nośna sidingu często w takim przypadku ulega zniszczeniu.

Co ważne, negatywnych skutków użycia myjki ciśnieniowej nie zobaczysz od razu. Potrafią się one objawić nawet po dwóch latach. Wtedy zwykle jest zbyt późno, aby ratować elewację, dokonując konserwacji.

Jak czyścić siding?

Jak zatem umyć siding, aby nie wyrządzić szkód na elewacji? Warto zastosować myjkę o miękkim włosiu i niedużym ciśnieniu. To jednak nie wszystko. Do mycia sidingu niezbędna jest woda demineralizowana. Temperatura mycia nie powinna przekraczać 55 stopni Celsjusza. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, szybko i skutecznie odświeżysz swój siding, usuwając z niego kurz i osad. Włosie szczotki porusza się pd kątem rozwartym, dzięki czemu wymiata zaschnięte zabrudzenia, glony i pleśń.

Złote zasady mycia sidingu

Pamiętaj o tym, że siding jest specyficznym materiałem, dlatego wymaga tego, aby umiejętnie się z nim obchodzić. Istnieją pewne zasady, które warto zastosować podczas czyszczenia sidingu:

  • woda (o czym już wspomnieliśmy) nie może mieć więcej niż 55 stopni Celsjusza; jest ona na tyle ciepła, że nie powoduje odkształceń konstrukcji, a przy tym wszystkim skutecznie myje,
  • używaj szczotki z miękkim włosiem, ponieważ tylko w ten sposób ze struktury paneli i ich łączeń usuniesz zabrudzenia,
  • nie stosuj środków chemicznych, które miałyby wybielić siding — jeśli to zrobisz, zniszczysz materiał, z którego wykonano jego konstrukcję; czyszczenie wodą demineralizowaną przedłuża czystość sidingu,
  • nie warto wykorzystywać podnośników i dźwigów, ponieważ siding można wymyć za pomocą kijów teleskopowych — ten sposób jest o wiele tańszy, a samo mycie przebiega szybko i sprawnie,
  • wykonuj ruchy góra-dół, najpierw myjąc siding pionowo, a potem poziomo; w pierwszym etapie usuń większe zabrudzenia, a potem przejdź do czyszczenia szczelin i przegubów.

Znasz już zasady mycia sidingu. Elewacja wykonana z tego materiału jest trwała, wytrzymała i łatwa w montażu. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim sprzętem do mycia elewacji, zainwestuj w profesjonalne czyszczenie sidingu z grupą fachowców. Mimo iż wydaje się, że siding można szybko umyć i nie wymaga to wysiłku, takie myślenie bywa zdradliwe.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.elevatio.pl/czyszczenie-sidingu.html