Czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

Posiadacze samochodów powinni mieć świadomość, jak istotne jest zabezpieczenie siebie i swojego samochodu podczas podróży. Rozbudowana oferta polis ubezpieczeniowych pozwala na dobranie odpowiedniej ochrony do potrzeb oraz zabezpieczenie swojego mienia. Jakie polisy ubezpieczeniowe związane z pojazdami dostępne są w Polsce?

Standardowe ubezpieczenie samochodu w formie polisy OC

Podstawową formą zabezpieczenia podczas podróży jest ubezpieczenie samochodu w formie OC. Polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Zadaniem polisy jest ochrona finansowa innych użytkowników drogi, kiedy właściciel polisy spowoduje stłuczkę lub wypadek. Ubezpieczenie OC jest jednym z najczęściej sprzedawanych, warto jednak mieć świadomość, że jego cena nie jest stała i wynika z różnych czynników. Polisa OC obowiązuje przez rok, po tym czasie konieczne jest zakupienie nowej polisy, najlepiej z zachowaniem ciągłości ubezpieczenia. Polisa OC pozwala na zaspokojenie roszczeń finansowych osób poszkodowanych w wyniku kolizji czy wypadku z winy posiadacza polisy. Towarzystwo ubezpieczeniowe może jednak zażądać zwrotu pieniędzy jeśli okaże się, że kierujący był pod wpływem alkoholu lub doprowadził do kolizji celowo.

Dlaczego warto dodatkowo ubezpieczyć samochód?

Aby dodatkowo chronić swój samochód warto pomyśleć o polisie AC – to dodatkowe ubezpieczenie, rekomendowane szczególnie w przypadku samochodów nowych i o wysokiej wartości. Ubezpieczenie samochodu w tej formie zaproponuje m.in. marka Beesafe. Firma proponuje skorzystanie z kalkulatora OC/AC, który wyliczy najkorzystniejszą składkę. Dodatkowo polisę można zakupić przez Internet. Polisa AC pozwala na finansowanie naprawy samochodu po kolizji, aktach wandalizmu, ale też umożliwia uzyskanie odszkodowania po kradzieży samochodu lub jego całkowitej szkodzie. Cena polisy AC zależeć będzie od kilku czynników, w tym marki i wieku samochodu, ale też wieku posiadacza samochodu oraz miejsca jego zamieszkania.

Ubezpieczenie samochodu w formie assistance

Ciekawą opcją dla osób często podróżujących jest assistance – jest to polisa pozwalająca na korzystanie z pomocy w drodze. Może dotyczyć to zarówno holowania samochodu do najbliższego warsztatu, jak i zapewnienie samochodu zastępczego czy też noclegu.