Squash - sport dla każdego

Squash to dyscyplina, którą może uprawiać tak naprawdę każdy - nie jest ona skomplikowana, ale oczywiście, jak każdy inny sport, potrzebujemy czasu, aby swoją grę udoskonalić. Sport ten często jest uznawany za dyscyplinę bardziej rekreacyjną, niż profesjonalną, ale mija się to z prawdą. W squasha rozgrywane są oficjalne mecze najlepszych graczy z całego świata - tak samo jak w każdym innym popularnym sporcie. Jednak skąd ta sława? I jakie są zasady i wspomniana historia tej gry? Odpowiedzi poniżej.

Historia i zasady

Squash ma dość zagadkową historię i różne źródła widzą w czym innym pierwsze zalążki tej gry. Większość badaczy zgadza się jednak, że w podobnym czasie, a więc około roku 1830, w dwóch różnych miejscach, równolegle powstały najbardziej zbliżone do dzisiejszego squasha gry. Jeden z tych przypadków dotyczy więźniów skazanych za oszustwa podatkowe, którzy z czystej nudy więziennej, postanowili odbijać piłkę od ścian, co miało odzwierciedlać tenis, który uprawiali na wolności. W tym samym czasie uczniowie jednej z elitarnych brytyjskich szkół zaczęli odbijać piłkę tenisową, ale z jedną drobną zmianą - była ona przebita, co sprawiało, że przy kontakcie z podłożem, ulegała lekkiemu wgnieceniu. Czemu to ma znaczenie? Wszystko to dlatego, że "squash" to w wolnym polskim tłumaczeniu "rozgniatać". Trzeba było jednak lat, aby sport ten ukrystalizował swoje zasady. Pierwsze mistrzostwa w squasha odbyły się w Stanach Zjednoczonych w roku 1907, jednak wybuch popularności tej dyscypliny pada dopiero na lata 60. zeszłego wieku. W Polsce możemy pograć w squasha od 1997 roku, a popularności nie brak.

Reguły

Czym tak naprawdę jest squash? Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to po prostu tenis z podniesioną drugą częścią boiska tak, aby stała pionowo - jakkolwiek trafna obserwacja, nie obejmuje całości różnic tych dwóch dyscyplin.

W uogólnieniu squash polega na odbiciu piłki tak, aby przeciwnik sobie z nią nie poradził. Zwykle gra ze sobą dwóch zawodników na korcie, którego wymiary, niezmiennie od 1920 roku, wynoszą 9750x6400mm. Piłkę odbija się od ściany z rozrysowanymi liniami, które jednak, w przeciwieństwie do tenisa, nie są częścią kortu. Po odbiciu piłka musi raz odbić się od przedniej ściany i tylko raz od podłoża. Punkt zdobywamy, gdy przeciwnik źle odbierze piłkę bądź celowo utrudni nam jej odebranie. Aktualne zasady mówią, że set trwa do 11 punktów, gdzie, aby wygrać, trzeba mieć dwupunktową przewagę nad oponentem. 

Jaki sprzęt jest konieczny?

Jak już wspominaliśmy, prawie każdy może pozwolić sobie dziś na grę w squasha - bierze się to między innymi z tego, że nie potrzebujemy do niego wiele sprzętu, a ten, który jest konieczny, nie jest drogi, jeśli nie planujemy zakupu najwyższej jakości produktów. Co jest więc nam potrzebne?

Rakieta

Na początku warto wspomnieć, że należy szerokim krokiem omijać rakiety z supermarketu, chyba że akurat są sprawdzonej, dobrej firmy. Wszystko dlatego, że musimy dbać o nasze zdrowie - źle wykonane rakiety do squasha mogą spowodować długotrwałe kontuzje nadgarstków, jak i łokci. Nie znaczy to, że powinniśmy kupować sprzęt najwyższej jakości, choć nawet taki, jeśli kupimy używany, nie osiągnie wielkich kwot. 

Przy kupnie rakiety, skup się na jej wadze - im cięższa, tym mocniej się nimi uderza, ale jednocześnie są one często gorsze jakościowo, gdyż w squashu ważna jest mobilność, jak i czas reakcji, dlatego standardem są rakiety o wadze 145-180 gram. Warto też sprawdzać inne aspekty - powierzchnię główki, naciąg, jak i sztywność ramy. Wszystko to ma zdecydowanie większy wpływ na grę, gdy już określimy swój preferowany styl. 

Piłeczki

Mają one oznaczenia w postaci kropek, które decydują o ich przeznaczeniu i specyfikacji - przede wszystkim szybkości. Niebieska kropka oznacza piłeczkę najszybszą, a kolejne pod tym względem piłki mają oznaczenia jeden czerwonej kropki, jednej żółtej, jak i końcowo, dwóch żółtych kropek. Dla początkujących najlepsze są piłki najszybsze.

Buty

Najważniejszą cechą, której pragniemy od obuwia do squasha, jest to, aby nie pozostawiały one śladu na korcie, gdyż w innym wypadku możemy nie zostać dopuszczeni do gry. Oczywiście, jak w każdym sporcie, buty muszą być wytrzymałe i przewiewne, jak i zapewniać dobrą amortyzację. 

Jak zacząć?

Tak naprawdę niewiele potrzebujemy, aby rozpocząć naszą przygodę ze squashem - wypożyczenie kortu przestało być już od lat czymś elitarnym. Część miejsc oferuje również swoje rakiety i piłki, co sprawia, że zakup naszego oporządzenia skraca się do wygodnego ubrania i  butów, które spełniają kryteria, o których wspomnieliśmy. Najlepiej zacząć uprawiać ten sport rekreacyjnie - z kolegą czy koleżanką, którzy również są zainteresowani w rozpoczęciu tej aktywności. Jeśli jednak mamy potrzebę rozwoju swoich umiejętności, w miejscach, gdzie da się wynająć kort, na pewno znajdziemy też możliwość sesji z trenerem, które szybko podniosą nasze zdolności, jeśli tylko wykażemy chęć i determinację. 

Sprzęt zawodowców

Najważniejszym przedmiotem, który różni się jakościowo i swoją specyfikacją od sprzętu amatorskiego, jest oczywiście rakietka. Wszystko to przez to, że dzięki długim latom gry doskonale zdajemy sobie sprawę, czego pragniemy od przedłużenia naszych rąk - dokładnie potrafimy określić jaką wagę, powierzchnię główki, naciąg, jak i sztywność ramy preferujemy. Niezależnie od tych preferencji, Decathlon oferuje dla każdego najwyższej jakości produkty, w tym właśnie rakiety do squasha. Weźmy za przykład model Hyperfibre Revelation Pro znanej firmy Dunlop, który przeznaczony jest dla zaawansowanych graczy o dynamicznym i ofensywnym stylu gry - dzięki wzorowi naciągu 14x19 i mniejszej przestrzeni między strunami, rakieta ta oferuje nam niezwykłą precyzję. Jest też bardzo wytrzymała, a to wszystko przez, ujętą w nazwie, technologię Hyperfibre+. Oczywiście nie tylko rakietki są ważne. W obuwiu króluje firma Salming, a w szczególności ich model Kobra 3. Buty te są zaprojektowane tak, aby zwracały jak najwięcej energii, co zwiększa ich zdolność odbicia, jak i elastyczność.

Squash - podsumowanie

Ciekawa historia, proste zasady, jak i dostępność na całym świecie - to doskonała recepta na świetny sport, a takim właśnie jest squash. Każdy może spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Potrzeba tylko kortu, rakietek, piłeczki i wygodnego ubioru. Połączenie zabawy z dużym wysiłkiem fizycznym sprawi, że szybko osiągniemy cele, które planowaliśmy - niezależnie, czy to poprawa umiejętności, czy też zrzucenie zbędnych kilogramów.