Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rybnik

Ostatnimi czasy sporo miejsca w mediach poświęca się na tematy związane z koronawirusem COVID-19. Zamiennie stosuje się również nazwę SARS-CoV-2. Spoglądając na aktualne dane dotyczące osób zarażonych można zauważyć, że liczba ta na całym świecie wynosi blisko 90 tysięcy osób.

Szczególnie w Chinach, gdzie do tej pory odnotowano aż 80 tysięcy przypadków zarażenia. Wśród krajów europejskich przodują Włochy, gdzie liczba osób, które zostały zarażone wynosi prawie 1700 przypadków. Niebawem również w Polsce dostępne będą komercyjne testy na koronawirusa. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów odnośnie tego kto choruje oraz jaka jest śmiertelność przy zarażeniu.

Po dokonaniu odpowiednich analiz wyłania się pewien obraz tego jak bardzo ten wirus może być dotkliwy dla człowieka. U 80% przypadków choroba związana z koronawirusem przebiega łagodnie, jedynie w kilkunastu procentach osoby przechodzą ciężką infekcję. Około 2 do 3% osób umiera z powodu koronawirusa. Należy zwrócić uwagę na jeden istotny fakt. Jak podają najnowsze koronawirus wiadomości, śmiertelność związana z działaniem SARS-CoV-2 dotyczy w dużej większości osób starszych, szczególnie tych z przewlekłymi chorobami, na przykład cukrzycą. Nawet w przypadku zarażenia typową grypą ich organizm nie jest w stanie efektywnie poradzić sobie z chorobą.

Co warto wiedzieć o koronawirusie SARS-CoV-2

Największą trudnością związaną z powstrzymaniem rozprzestrzenia się wirusa jest to, że roznosi się on metodą kropelkową oraz to, że zakażenie przez kilka dni przebiega bezobjawowo u części osób. Z tego też powodu ciężko sprawować kontrolę epidemiologiczną nad wybranymi pacjentami.

Warto też zauważyć, że SARS-CoV-2 mimo tego, że jest względnie nowym wirusem to jednak należy do tej samej rodziny wirusów ze względu na budowę RNA, którą ludzkość zna od lat. Można dzięki temu stosować podobne metody jak w walce z innymi koronawirusami. Wiadomo, że są one nieodporne na wysoką temperaturę oraz środki dezynfekcyjne. Z tego też względu zaleca się to, aby często myć ręce z użyciem wody oraz mydła. Jeśli nie mamy pod ręką zwyczajnego mydła i wody to podkreśla się wagę tego, aby stosować odpowiednie preparaty na bazie alkoholu.