Często idąc chodnikiem, napotykamy na swej drodze samochód, którego kierowca zaparkował w taki sposób, że musimy zejść na jezdnię. Jadąc rowerem, niejednokrotnie musimy zjeżdżać ze ścieżki rowerowej, by ominąć tarasujący ją pojazd.

Liczba samochodów wciąż rośnie, a kierowcy niestety często zapominają o obowiązujących przepisach, dotyczących postoju i zatrzymania pojazdów.
Co możemy wtedy zrobić?

 

  • Zadzwonić pod bezpłatny numer 986 i zgłosić interwencję dyżurnemu
  • Złożyć ustne zawiadomienie o popełnionym wykroczeniu w siedzibie naszej jednostki.
  • Wystarczy wysłać zdjęcie wraz z oznaczeniem czasu ( data i godzina ) oraz miejsca, gdzie doszło do tego typu zdarzenia.

Zdjęcie można przesyłać na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pośrednictwem aplikacji na smartfona "Akcja-reakcja".

Ostatnia zmiana przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, pozwala funkcjonariuszom na wyciągnięcie konsekwencji od sprawcy wykroczenia, który nie został schwytany na gorącym uczynku i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu.

Oznacza to, że w chwili obecnej nie ma obowiązku naocznego ujawnienia wykroczenia poprzez funkcjonariusza. Samo przesłanie zdjęcia obliguje odpowiednie służby do wszczęcia czynności wyjaśniających.

Kolejnym atutem przemawiającym za tego typu zgłaszaniem interwencji jest fakt natychmiastowego zarejestrowania wykroczenia, ponieważ nawet kilka minut zwłoki do czasu przyjazdu patrolu może spowodować, że wykroczenie nie zostanie już ujawnione przez funkcjonariuszy – pojazd może odjechać nim patrol dojedzie we wskazane w zgłoszeniu miejsce.

Po nowelizacji przepisów my również systematycznie korzystamy z zapisów tej ustawy i za pomocą kamer systemu monitoringu miejskiego ujawniamy wykroczenia drogowe, wszczynając tym samym postępowania wobec kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego