Polityka społeczna czy warto studiować?

3 min czytania
Polityka społeczna  czy warto studiować?

Wybór odpowiedniego kierunku studiów jest często jedną z najważniejszych decyzji, jaką młody człowiek podejmuje w swoim życiu (oczywiście jeśli najpierw podjął decyzję, żeby w ogóle na studia się udać). W obecnych czasach zarówno uczelni, jak i samych kierunków jest tak dużo, że w przypadku, gdy nie mamy przed sobą jasno sprecyzowanego planu na życie (jak np.

polityka społeczna studia

), wybór ten jest bardzo trudny.

Dziennie, wieczorowo, czy zaocznie?

Jeżeli chcemy być studentem ‘pełną gębą’, to naszym wyborem prawdopodobnie będą studia dzienne (darmowe na uczelniach państwowych, na uczelniach prywatnych należą do najdroższych). Są to studia dla osób, które (przynajmniej na początku) w pełni chcą się zatracić w studenckim życiu. Niestety, ze względu na ilość chętnych, nie każdemu jest dane na takie studia się dostać (decyduje wynik egzaminu maturalnego z wybranych przedmiotów).

Jeśli ktoś wybrał swój przyszły kierunek studiów już na początku liceum, skupił się na punktowanych przedmiotach maturalnych i wykręcił z nich dobry wynik będzie miał łatwiej, ale czasem i to nie wystarczy, jeśli konkurencja jest duża. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na kierunek rezerwowy, mamy jeszcze inne możliwości. Są to np. studia wieczorowe. Jest to dobry wybór dla osób, które studiowanie chcą połączyć z karierą zawodową. Studia wieczorowe są zwykle dostępne na uczelniach państwowych, zajęcia odbywają się popołudniami, a ilość godzin poszczególnych przedmiotów jest mniejsza niż na studiach dziennych. Niestety są one dosyć drogie. Studia zaoczne z kolei, są dla osób, dla których kariera zawodowa jest priorytetem. Zajęcia na tych studiach odbywają się w wybrane weekendy, a godzin zajęć jest znacznie mniej. Są one dużo tańsze na uczelniach państwowych i są najpopularniejszym trybem studiów na uczelniach prywatnych. Niestety często ich poziom pozostawia wiele do życzenia.

Ścisłe czy humanistyczne?

Gdy już wiemy jak chcemy studiować, pozostaje pytanie: co? Jeżeli interesują nas liczby, nie mieliśmy problemów z matematyką, chcemy pracować przy komputerze, to dobrym wyborem będzie jeden z kierunków ścisłych - informatyka, kierunki inżynierskie, dla planujących karierę naukową atrakcyjna może być matematyka, fizyka lub astronomia. Jeżeli ciągnie nas w stronę nauk humanistycznych, możemy przebierać w kierunkach związanych z prawem, administracją, pedagogiką, psychologią, socjologią i wieloma innymi (ekonomia to również nauka humanistyczna, chociaż w dużym stopniu powiązana z zagadnieniami ścisłymi). Jednak trzeba brać pod uwagę, że nie każdy z nich pozwoli nam znaleźć pracę z nim związaną. Jednym z ciekawych wyborów może być polityka społeczna.

Polityka społeczna  czy warto studiować?

Polityka społeczna kierunek ponadczasowy?

Polityka społeczna to studia o charakterze interdyscyplinarnym, łączące w sobie elementy nauk społecznych. Dzięki nim absolwent powinien być przygotowany do pracy w różnych obszarach polityki społecznej. Studenci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie zaspakajania potrzeb i rozwiązywania problemów poszczególnych grup społecznych (lub pojedynczych jednostek).

Polityka społeczna praca po tym kierunku stanowi pewnego rodzaju służbę społeczną wśród społeczności lokalnych. Są tylko nie tylko jednostki i grupy wykluczone, ale również aktywni seniorzy, którzy mają prawo do uczestniczenia w życiu społeczeństwa i korzystania z postępu cywilizacyjnego na takich samych prawach, co młodsze pokolenia.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

irybnik_kf