Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rybnik

Ocieplenie poddasza pianką PUR – natryskowa termoizolacja poddasza

Pianka PUR nie tylko używana jest przy produkcji mebli wypoczynkowych czy materaców, ale także znalazła zastosowanie w branży termoizolacyjnej. Najczęściej wykorzystywana jest do poddaszy. Na czym polega ta metoda izolacji?

Dobrze zaizolowane poddasze jest cieplejsze, a tym samym nie przyczynia się do nadmiernej ucieczki ciepła z budynku. To przekłada się od razu na niższe rachunki za ogrzewanie, a także powoduje, że budynek jest bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Na ocieplenie poddasza stosuje się najczęściej dwa rodzaje materiałów – wełnę mineralną oraz piankę poliuretanową. Skupmy się tutaj na tym drugim materiale, który obecnie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Usługi w jego montażu oferuje między innymi firma TGA Izolacje.

Na czym dokładnie polega ocieplenie poddasza pianką? Jakie są główne zalety i wady tej metody termoizolacji?

Czym cechuje się ocieplenie poddasza pianką?

Pianka poliuretanowa, w skrócie określana także jako pianka PUR to materiał sztuczny, który powstaje ze spienionego poliuretanu. Jest ona używana głównie w branży meblowej – do produkcji sof, foteli i innych mebli wypoczynkowych, a także materaców.

Także pianka ta stosowana jest do termoizolacji – przeprowadzona z jej użyciem termoizolacja poddasza jest nie tylko skuteczna, ale także szybka i trwała.

Pianka jest materiałem cechującym się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, a dokładnie niskim współczynnikiem przewodności cieplnej lambda. Najczęściej plasuje się on na poziomie 0,036-0,040 W/(mK) dla pianki otwartokomórkowej, która używana jest na ocieplanie poddasza. Parametry termoizolacyjne wełny mineralnej i styropianu są gorsze.

Skuteczność docieplania pianką wynika także z jej metody montażu – stosuje się natrysk pianki z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia, które nazywane jest reaktorem. Izolacja natryskowa pianką jest dzięki temu nie tylko łatwa i szybka, ale również pozwala na dotarcie nawet do tych trudnodostępnych przestrzeni. W efekcie ocieplenie pianką poddasza redukuje mostki cieplne – miejsca, w których dochodzi do ucieczki ciepła z budynku.

Dla tych, których zainteresowała ta metoda, przygotowaliśmy poniżej krótkie zestawienie plusów i minusów termoizolacji piankami.

Ocieplenie poddasza pianką – zalety:

 • Wysoka skuteczność termoizolacyjna – niski współczynnik przenikania ciepła.

 • Niska waga pianki – jej lekkość nie obciąża konstrukcji dachu.

 • Możliwość zmniejszenia grubości termoizolacji – w stosunku do wełny mineralnej.

 • Sprężystość i dopasowanie – pianka łatwo dostosowuje się do miejsca montażu.

 • Trwałość – ocieplanie poddasza pianką będzie służyło na lata bez zmiany swoich właściwości.

 • Szybki montaż – ocieplenie pianką poddasza można wykonać nawet w ciągu jednego dnia.

 • Odporność na czynniki biologiczne – pianka nie jest atrakcyjna dla insektów i innych szkodników, nie jest podatna na rozwój drobnoustrojów, na przykład pleśni.

 • Przyczepność do różnych materiałów – pianka dobrze aplikuje się na niemalże wszystkie nawierzchnie, na przykład na drewno, blachy, płyty OSB, beton, membrany i inne.

 • Paroprzepuszczalność – pianka wspomaga „oddychanie” budynku.

Ocieplenie poddasza pianką – wady:

 • Konieczność specjalistycznego montażu – ocieplenie poddasza należy przekazać odpowiedniej firmie, która posiada niezbędny sprzęt, dlatego możliwość samodzielnego montażu jest utrudniona.

 • Wyższy koszt – jeśli chodzi o ocieplenie poddasza pianką cena jest nieco wyższa niż w przypadku wełny mineralnej.

 • Podatność na wilgoć – pianka powinna być chroniona przed nadmierną wilgocią.

 • Palność – pianka jest palna, samogasnąca, dlatego może obniżać bezpieczeństwo ogniowe budynku.

Zatem wtedy, gdy chcemy wybrać ocieplanie poddasza pianką wady tej metody także warto wziąć pod uwagę, ale w porównaniu z zaletami tracą one na znaczeniu – dzisiaj na ocieplenie poddasza pianką poliuretanową decyduje się coraz więcej inwestorów.

Do skorzystania ze swoich usług w tym zakresie zaprasza firma TGA Izolacje, która wykonuje między innymi:

 • ocieplenie poddasza Katowice

 • ocieplenie poddasza Kraków

Dokładne informacje dotyczące oferty firmy TGA Izolacje można znaleźć na jej stronie.