Prawidłowo zaprojektowane drogi ewakuacyjne w budynku to jeszcze nie wszystko. Aby ewakuacja była skuteczna, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich rozwiązań, w tym między innymi zamków antypanicznych w drzwiach. Co warto o nich wiedzieć?

Gdy pojawia się nieoczekiwane zagrożenie, na przykład wywołane przez pożar albo atak, szybka i sprawna ewakuacja z budynku jest bardzo ważna. Właśnie dlatego obecnie stosuje się odpowiednie przepisy, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników budynku.

W sprzedaży znajdziemy także różnego rodzaju elementy i konstrukcje, które pozwalają na poprawę skuteczności ewakuacji i zwiększenie bezpieczeństwa osób. Wśród nich warto wskazać także na zamek antypanicznyprzeciwpaniczny.

Aktualnie w sklepach można znaleźć różne typy zamków tego rodzaju, na przykład dostępne są one w sklepie internetowym.

Czym jednak tak naprawdę jest zamek antypaniczny? Jaka jest jego zasada działania? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Zamek antypaniczny – co to jest?

Zamki antypaniczne, które współpracują z odpowiednimi klamkami antypanicznymi lub uchwytami antypanicznymi, mają przede wszystkim na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników danego budynku w sytuacjach awaryjnych.

Tego typu zamki są skonstruowane tak, aby nawet w momencie zaryglowania otworzyć się i przepuścić osoby w celu ewakuacji. Możliwe jest odryglowanie zamka tylko od wewnątrz, czyli zamek pozwala na wyjście z budynku. Zamki te mogą być wyposażone w opcję ryglowania automatycznego albo elektrycznego – bez potrzeby używania klucza.

Najczęściej zamki antypaniczne stosowane są w budynkach użyteczności publicznej, na przykład w urzędach, szkołach, szpitalach, w biurowcach, w centrach handlowych, ale również możemy zobaczyć je budynkach mieszkalnych.

Zamek antypaniczny – zasada działania

W zamkach antypanicznych stosuje się komponenty, które pozwalają na łatwe otwarcie drzwi w razie paniki. Istnieją przy tym różne funkcje panik – paniczne, dlatego też drzwi tego rodzaju mogą mieć nieco inną zasadę działania w zależności od konkretnej funkcji.

Zasada działania zamka antypanicznego z funkcją B

W tym przypadku zamek zamknięty kluczem może zostać otwarty w razie potrzeby, aby opuścić dane pomieszczenie albo budynek, ale nie można do niego wejść.

Gdy zamek zostanie otwarty kluczem, wtedy klamka zewnętrzna może być włączona lub wyłączona, dlatego do budynku można wchodzić i można z niego wychodzić.

Czym jest zamek antypaniczny i jaka jest jego zasada działania?

Zamki z funkcją B nazywane są przestawnymi, ponieważ można w nich stale wyłączyć funkcję paniczną. Zamek antypaniczny funkcja B jest stosowany często w wielu obiektach.

Zasada działania zamka antypanicznego z funkcją C

W tym przypadku pomieszczenie może być opuszczone w każdej sytuacji – gdy zamek jest jednak zaryglowany, wtedy nie jest możliwe wejście z zewnątrz. Takie zamki nazywane są zamkami z wymuszonym zamknięciem.

Klamka wewnętrzna ma funkcję antypaniczną, natomiast zewnętrzna rozłączną. Zamek można otwierać kluczem z każdej strony. Klucz można wyjąć tylko po przywróceniu funkcji biegu jałowego.

Zasada działania zamka antypanicznego z funkcją D

Takie zamki pozwalają na wyjście z pomieszczenia niezależnie od stanu zaryglowania drzwi. Takie drzwi najczęściej stosowane są na drogach ewakuacyjnych. Drzwi tego typu określane są też jako drzwi z funkcją przejścia.

Zasada działania zamka antypanicznego z funkcją E

Często stosowany typ zamka. Gdy drzwi są zamknięte, można otworzyć je od środka, natomiast nie można wejść z zewnątrz. Po zamknięciu drzwi nawet pomimo braku zaryglowania kluczem nie można dostać się do lokalu.

Zatem jeśli montujemy zamek antypaniczny zasada działania tego rodzaju komponentu zależna jest od konkretnej funkcji panicznej.