Woda z kranu tylko po przegotowaniu. Ograniczenia dotyczą dwóch ulic

Woda z kranu tylko po przegotowaniu. Ograniczenia dotyczą dwóch ulic

W części Dębieńska mieszkańcy muszą zachować ostrożność przy korzystaniu z wody z kranu. Badanie wykazało podwyższoną ogólną liczbę mikroorganizmów w jednej z dwóch pobranych próbek. Ograniczenia obejmują około 300 osób, a nie całą strefę zasilaną z ujęcia głębinowego w Bełku. Sanepid zaleca gotowanie wody przed jej użyciem do celów spożywczych i higienicznych.

  • Podwyższony wynik dotyczy konkretnych adresów w Dębieńsku
  • Gotowanie potrzebne przy posiłkach i higienie niemowląt

Podwyższony wynik dotyczy konkretnych adresów w Dębieńsku

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rybniku przekazał zaktualizowany komunikat po otrzymaniu wyników badań wykonanych przez laboratorium SGS. W jednej z próbek stwierdzono ponadnormatywną ogólną liczbę mikroorganizmów w temperaturze 22 ± 2 stopnie Celsjusza po 72 godzinach – wynik przekroczył 300 jednostek tworzących kolonie w 1 ml wody. Zalecana wartość u konsumenta nie powinna przekraczać 200 jtk w 1 ml.

Ograniczenia obejmują następujące adresy:

  • ul. Borowa od numeru 4 do 62, z wyłączeniem numerów 1, 3, 5, 5A i 6B,
  • ul. Bełkowska 11A i 11B.

PWiK Czerwionka-Leszczyny wyjaśnia, że liczba około 3711 mieszkańców podana w komunikacie Sanepidu odnosi się do całej strefy zaopatrzenia z ujęcia w Bełku. Nie oznacza to, że wszyscy ci mieszkańcy zostali objęci ograniczeniami – dotyczą one około 300 osób zamieszkujących wskazane odcinki i adresy.

Gotowanie potrzebne przy posiłkach i higienie niemowląt

Woda z objętego komunikatem obszaru nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Gotowania wymagają także:

  • woda używana do przygotowywania posiłków,
  • woda do mycia owoców i warzyw spożywanych na surowo,
  • woda do mycia zębów i naczyń,
  • woda wykorzystywana podczas kąpieli noworodków i niemowląt.

Sanepid zaleca gotowanie przez co najmniej 2 minuty. Po tym czasie wodę należy pozostawić do ostygnięcia, bez gwałtownego schładzania. Oznacza to, że przy przygotowywaniu posiłków lub napojów trzeba uwzględnić czas potrzebny na bezpieczne wystudzenie wody.

Bez przegotowania można jej używać do codziennego mycia, prania, sprzątania, mycia podłóg oraz spłukiwania toalet. W związku z prowadzoną dezynfekcją może również zmienić się zapach wody, między innymi z powodu zwiększonej zawartości chloru.

Sanepid ocenia, że wykryty parametr ma charakter wskaźnikowy i sam w sobie nie powoduje istotnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Wynik może jednak sygnalizować zanieczyszczenie, dlatego prowadzone są działania mające ustalić jego przyczynę i przywrócić jakość wody zgodną z wymaganiami. Komunikat obowiązuje do czasu wydania kolejnego.

na podstawie: Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji