Europejska Nagroda w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości: Konkurs na projekty resocjalizacyjne
Europejska Nagroda w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości (ECPA) to prestiżowy konkurs, który co roku przyciąga projekty z całej Unii Europejskiej. W 2024 roku organizację konkursu przejmują Węgry, a tematem przewodnim jest zapobieganie recydywie. Uczestnictwo w konkursie to nie tylko szansa na zdobycie nagrody, ale również na promowanie skutecznych praktyk resocjalizacyjnych w całej Europie.

Temat przewodni: zapobieganie recydywie

W tegorocznej edycji Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości (ECPA) tematem przewodnim jest zapobieganie powrotowi do przestępstwa, czyli recydywie. Konkurs ma na celu wyłonienie i promowanie najlepszych europejskich praktyk, które skutecznie zmniejszają wskaźniki ponownego łamania prawa oraz wspierają działania resocjalizacyjne. Węgierska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2024 roku, odpowiedzialna za organizację konkursu, zwraca szczególną uwagę na projekty sprzyjające zatrudnieniu i reintegracji osób opuszczających zakłady karne.

Przykłady działań i projekty kwalifikujące się do konkursu

W ramach konkursu szczególnie cenione będą projekty ułatwiające zatrudnienie, postępowanie zgodne z prawem oraz skuteczną reintegrację społeczną zarówno dorosłych, jak i nieletnich. Działania te mogą obejmować szkolenia, programy zatrudnienia oraz inne formy wsparcia prowadzone w okresie pozbawienia wolności. Ważnym elementem są również projekty wspierające reintegrację więźniów w tzw. domach przejściowych.

Jednakże, należy pamiętać, że kursy i szkolenia organizowane dla byłych więźniów po ich zwolnieniu nie kwalifikują się do udziału w konkursie. Zgłaszane projekty muszą w 75% obejmować działania prowadzone w ramach ośrodka systemu penitencjarnego, a tylko 25% mogą stanowić działania po zakończeniu odbywania kary. Projekty powinny koncentrować się na działaniach prowadzonych w zakładzie karnym, a programy reintegracyjne dla zwolnionych osadzonych mogą być jedynie uzupełnieniem tych działań.

Warunki uczestnictwa i nagrody

Każde państwo członkowskie może zgłosić tylko jeden projekt do konkursu oraz dodatkowe projekty jako przykłady dobrych praktyk, które nie będą brały udziału w rywalizacji o nagrody. Główna nagroda wynosi 10.000 euro, a dwa wyróżnione projekty otrzymają po 5.000 euro. Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony podczas Konferencji Dobrych Praktyk EUCPN, która odbędzie się w dniach 3–4 grudnia 2024 roku w Budapeszcie.

Proces zgłaszania projektów

Polski kandydat do nagrody ECPA zostanie wybrany przez komisję powołaną przez Departament Porządku Publicznego MSWiA. Zgłoszenia projektów w języku polskim należy składać do dnia 10 września 2024 roku na adres Departamentu Porządku Publicznego MSWiA. Wybrany kandydat będzie zobowiązany do przetłumaczenia formularza zgłoszeniowego na język angielski.

Każdy podmiot może zgłosić maksymalnie trzy projekty do eliminacji krajowych, pod warunkiem, że projekty te zostały wcześniej poddane ewaluacji. Materiały promocyjne, takie jak ulotki czy zdjęcia, nie będą miały wpływu na ocenę projektów.

Zaproszenie do udziału

W imieniu organizatorów, serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji konkursu ECPA. Zachęcamy wszystkie jednostki i współpracujące podmioty, w tym organizacje pozarządowe zajmujące się resocjalizacją i reintegracją więźniów, do przekazania informacji o konkursie i zgłaszania swoich projektów. To doskonała okazja, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i przyczynić się do budowania bezpieczniejszej i bardziej zintegrowanej Europy.


Na podstawie: Powiat Rybnicki