Medyczna marihuana coraz częściej staje się wsparciem terapeutycznym dla wielu pacjentów, u których tradycyjne metody leczenia okazały się nieskuteczne. Aby móc skorzystać z terapii i legalnie kupić marihuanę medyczną, w Polsce konieczne jest posiadanie recepty od lekarza. Zgodnie z prawem uprawnienia do wystawiania recept na medyczną marihuanę mają wszyscy dyplomowani lekarze medycyny z wyjątkiem weterynarzy.
Jak medyczna marihuana wpływa na organizm?
Medyczna marihuana dzięki THC (tetrahydrokannabinolowi) i CBD (kannabidiolowi) oddziałuje na układ endokannabinoidowy w ludzkim organizmie i może łagodzić niektóre dolegliwości. Złożony system komunikacji między komórkami nerwowymi i pozostałymi komórkami organizmu reguluje wiele funkcji, np.:
- nastrój,
- sen,
- apetyt,
- ból,
- stany zapalne,
- pamięć,
- ruch.
Wpływ medycznej marihuany na organizm może być korzystny we wspomaganiu leczenia różnych schorzeń, takich jak:
- przewlekły ból,
- stany zapalne,
- zaburzenia neurologiczne,
- zaburzenia snu.
Należy jednak pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko działań niepożądanych, szczególnie przy nadmiernym spożyciu lub nadwrażliwości na składniki aktywne. Dlatego każdy pacjent, który chce otrzymać receptę na medyczną marihuanę, musi odbyć konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko oraz dostosuje dawkowanie i sposób podawania do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Kto może wystawić receptę na marihuanę medyczną?
W Polsce do przepisywania recept na medyczną marihuanę uprawnieni są wszyscy lekarze – poza weterynarzami – dysponujący uprawnieniami do wystawiania recept RPW (recept na leki narkotyczne). Decyzja o zastosowaniu tej terapii zależy od oceny indywidualnego stanu pacjenta, dlatego zawsze zaleca się, by konsultacje w sprawie ewentualnego wdrożenia terapii z wykorzystaniem konopi leczniczych odbyć ze specjalistą, który ma doświadczenie w tym zakresie. Lekarz musi bowiem przeanalizować zarówno potencjalne korzyści, jak i ewentualne skutki uboczne, które mogą wystąpić przy stosowaniu marihuany medycznej.
Jeśli lekarz zaleci taką terapię, może wystawić receptę na odpowiedni preparat z konopi, określając jego dawkowanie, stężenie substancji czynnych (THC i CBD) i formę. W Polsce najczęściej stosowaną formą terapii jest waporyzacja suszu konopnego, jednak w innych krajach medyczna marihuana jest również dostępna w postaci olejków, tabletek czy aerozoli.
Wiedząc już, kto wystawia receptę na medyczną marihuanę, można zgłosić się do specjalisty w celu oceny wskazań. W Polsce istnieje możliwość skorzystania z płatnych, prywatnych konsultacji online. Podczas takiej wizyty lekarz może dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta i zdecydować, czy terapia medyczną marihuaną jest uzasadniona. Jeśli tak, może wystawić e-receptę, umożliwiającą pacjentowi zakup medycznej marihuany w aptece. Wysyłana SMS-em lub e-mailem, a pacjent może ją wygodnie zrealizować w jednej z wybranych aptek, jest legalna elektroniczna recepta na medyczną marihuanę.
Przeciwskazania do wystawienia e-recepty na medyczną marihuanę
Należy pamiętać, że nie każdy pacjent może korzystać z terapii konopnej. Istnieją pewne przeciwwskazania oraz sytuacje, w których stosowanie medycznej marihuany może być ryzykowne lub szkodliwe dla zdrowia pacjenta. Dlatego też decyzja o przepisaniu medycznej marihuany powinna być starannie rozważona przez lekarza i poparta odpowiednimi badaniami oraz dokumentacją medyczną pacjenta.
Gdzie można kupić marihuanę leczniczą?
W Polsce legalnie sprzedaż medycznej marihuany prowadzą apteki, które wydają preparat wyłącznie pacjentom posiadającym ważną receptę. Co ważne, nie wszystkie placówki mogą mieć w asortymencie medyczną marihuanę, dlatego przed zakupem warto sprawdzić dostępność w różnych filiach.